Zaloguj
Reklama

Dzień walki z czerniakiem

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Kycler W, Teresiak M. Czerniak skóry: aktualne możliwości leczenia w Polsce na podstawie analizy leczonych pacjentów i przeglądu literatury. Współczesna Onkologia (2006) vol. 10; 9 (437–448).
Wizyta u dermatologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u dermatologa
(0)

W niedzielę 27 kwietnia obchodzony jest Dzień walki z czerniakiem.

Reklama

Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów, a liczba zachorowań na ten typ nowotworu ciągle rośnie.

Mimo, że obecnie stanowi tylko 4% nowotworów złośliwych skóry jest on dużym wyzwaniem dla współczesnej medycyny, gdyż umieralność jest bardzo wysoka - aż 79% zgonów na tle wszystkich nowotworów skóry. Czerniak najczęściej dotyka osób rasy białej, najczęściej z jasną karnacją, w średnim wieku.

Czynnikiem ryzyka jest występowanie zmian barwnikowych na skórze i nadmierna ekspresja na promieniowanie UV. Rozpoznanie czerniaka nie zawsze jest łatwe, gdyż czasami ciężko odróżnić nabyte zmiany skórne tj. znamiona od zmian nowotworowych (atypowych).

Atypowe zmiany skórne różnią się od nabytych tym, że są większe, mają nieregularne kształty i są zazwyczaj wypukłe.

Cechy charakterystyczne sklasyfikowane w systemie ABCDE:

  • asymetria,
  • nierówne brzegi znamienia,
  • zmiany w zabarwieniu,
  • średnica znamienia > 6 mm
  • powiększenie lub zmiana charakteru znamienia

O czerniaku świadczy co najmniej jedna cecha. Diagnostyka czerniaka polega na ocenie zmian barwnikowych skóry w oparciu o charakterystyczne objawy sklasyfikowane w ABCDE i 7-punktowej skali Glasgow, a badania histopatologiczne pozwalają na określenie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej.

Wczesne wykrycie czerniaka daje nawet 80% szans na wyleczenie (głównie chirurgicznie), dlatego tak ważne jest aby bacznie przyglądać się zmianom skórnym i nie lekceważyć ich.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze