Zaloguj
Reklama

Rak nerki, czyli dlaczego krwiomocz zawsze trzeba skonsultować z lekarzem

Ból odcinka lędźwiowego
Fot. panthermedia
Ból odcinka lędźwiowego
(0)

Złośliwe nowotwory nerek nie występują często, mimo to zdecydowanie warto o nich mówić – większość przypadków tego schorzenia wykrywana jest dopiero wtedy, kiedy choroba u pacjenta jest już w bardzo dużym stopniu zaawansowania, co ograniczać może możliwości leczenia chorego. To właśnie z tego powodu nagłe pojawienie się krwiomoczu powinno zawsze zostać skonsultowane z lekarzem – problem ten może wynikać właśnie z zachorowania na raka nerki.

Reklama

Rak nerki jest stosunkowo rzadko występującym schorzeniem – szacuje się, że wśród wszystkich nowotworów złośliwych rak nerki odpowiada za około do 3% zachorowań. Typowo nowotwór ten spotykany jest u osób będących w 6.-7. dekadzie życia. U mężczyzn rak nerki spotykany jest zdecydowanie częściej niż u kobiet. W obrębie nerek ogólnie rozwijać się mogą różne zmiany złośliwe, najczęściej jednak spotykanym schorzeniem, które należy do tej grupy, jest rak nerkowokomórkowy.

Przyczyny raka nerki

Rak nerki jest tak naprawdę jednym z bardziej enigmatycznych nowotworów. Co prawda znane są jego objawy, znane są także metody diagnostyczne, które pozwalają go rozpoznać, nieznane są jednak dokładne przyczyny tego schorzenia. Zdecydowana większość przypadków raka nerki to zmiany sporadyczne, czyli takie, w których pojawianie się nie są zaangażowane geny oraz ich mutacje. Możliwe jest wystąpienie uwarunkowanej genetycznie postaci raka nerki, aczkolwiek takowe są raczej rzadko spotykane. Jednym z problemów, w którego przebiegu może pojawiać się ten nowotwór, jest zespół von Hippla-Lindaua. Ogólnie jednak przyznać trzeba jedno: medykom do dziś nie udało się jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny raka nerki.

Mimo wszystko znane są pewne czynniki ryzyka rozwoju raka nerki. Zauważalne jest to, że zwiększone ryzyko jego wystąpienia mają osoby palące papierosy. Wśród czynników ryzyka tej choroby wymienia się także otyłość, nadciśnienie tętnicze, narażenie na różne toksyczne substancje (np. na azbest i węglowodory aromatyczne) oraz przebycie napromieniania z jakichś powodów obszaru miednicy.

Objawy raka nerki

Rak nerki przez bardzo długi czas może się niestety rozwijać całkowicie bezobjawowo. Stanowi to tak naprawdę poważny problem, ponieważ choroba cały czas postępuje, a pacjent nie ma świadomości jej istnienia – sprawia to, że ewentualne leczenie zostaje włączone z opóźnieniem. W końcu jednak złośliwy nowotwór nerki wywołuje pewne dolegliwości. Najbardziej charakterystycznym objawem raka nerki jest krwiomocz. Problemowi temu mogą nie towarzyszyć żadne inne dolegliwości, podkreślić tutaj należy jednak to, że obecności krwi w moczu zdecydowanie bagatelizować nie wolno – wtedy, gdy pacjent zauważy, że ma krwiomocz, zdecydowanie powinien się on udać do lekarza.

Wśród innych niż krwiomocz potencjalnych objawów raka nerki wymieniane są:

  • ból (zwykle umiejscowiony w okolicy lędźwiowej),
  • istnienie wyraźnie wyczuwalnego guza w rzucie nerek,
  • objawy ogólne (takie jak np. spadek masy ciała, stałe poczucie osłabienia, gorączka i nocne poty).

fot. panthermedia

Diagnostyka raka nerki

Pacjent zgłaszający się do lekarza z krwiomoczem zazwyczaj opuszcza gabinet lekarski ze skierowaniami na wiele różnych badań. To tylko podkreśla to, jak bardzo poważny jest to problem – po wystąpieniu krwi w moczu zawsze konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki w kierunku ewentualnej choroby nowotworowej. Chorym zlecane mogą być najbardziej podstawowe badania, takie jak badanie ogólne moczu czy morfologia krwi. Oznaczane mogą być również i inne wskaźniki laboratoryjne, m.in. poziom kreatyniny we krwi czy poziom białka C-reaktywnego (CRP).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze