Zaloguj
Reklama

Cytologia uratuje Ci życie

Autorzy: Iwona Suwara, informacja prasowa
Brzuch, uda
Fot. ojoimages
Brzuch, uda
(5)

W Polsce z powodu nowotworów szyjki macicy umiera rocznie blisko 1700 kobiet. Przyczyn tak złej sytuacji możemy dopatrywać się w niedocenieniu znaczenia profilaktyki. Tymczasem wystarczy proste badanie, które przeprowadzone w odpowiednim czasie pozwoli na wykrycie potencjalnych zmian i całkowite wyleczenie. Kiedy należy zdecydować się na cytologię?

Reklama

Rak szyjki macicy jest w skali światowej drugim co do częstości występowania nowotworem, który dotyka kobiety. Jego objawy przez długi okres czasu mogą się nie ujawniać, dlatego regularne poddawanie się badaniom cytologicznym jest tak ważne. Cytologia jest bezbolesna i polega na pobraniu komórek wchodzących w skład nabłonka pokrywającego narząd rodny. Badanie to jest szeroko dostępne, a dodatkowo jego wykonywanie może być refundowane przez NFZ.

Profilaktyczny program Narodowego Funduszu Zdrowia jest adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie poddawały się cytologii. Badanie tego typu można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który świadczy usługi w ramach umowy z NFZ. Jeżeli wyniki okażą się nieprawidłowe, pacjentka może zostać skierowana na badanie kolposkopowe, wykonywane również w ramach Programu.

Badanie cytologiczne powinno być powtarzane minimum raz na 3 lata. W przypadku kobiet znajdujących się w tak zwanej grupie ryzyka cytologia powinna być robiona co 12 miesięcy.
- Szczególnie narażone na nowotwór szyjki macicy są kobiety, które mają za sobą kilka porodów, wcześnie rozpoczęły życie seksualne, palą papierosy, stosują antykoncepcję hormonalną lub miały do czynienia z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem – szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. – mówi lek.med. Krzysztof Kozbur z krakowskiego Centrum Medycyny Profilaktycznej, gdzie można wykonać cytologię w ramach Programu NFZ.

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Przez trzy dni poprzedzające cytologię nie powinno się stosować leków dopochwowych, ani środków antykoncepcyjnych. Trzeba również powstrzymać się od współżycia płciowego. Badanie najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego.

Rak szyjki macicy stanowi realne zagrożenie dla zdrowia wielu Polek. Właśnie z tego powodu regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest tak istotne. Każda kobieta powinna zdać sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od niej samej. Odkładanie w czasie decyzji o badaniu kontrolnym może okazać się tragiczne w skutkach.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze