Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna a ryzyko raka wątroby

Mysz
Fot. Shutterstock
Mysz
(0)

Statystyki dotyczące raka wątroby są wręcz skrajnie niepokojące – American Cancer Society podaje, że od 1980 roku ilość zachorowań na ten nowotwór uległa potrojeniu. Ze względu na taką właśnie sytuację różni uczeni podejmują się poszukiwania czynników, które sprzyjają rozwojowi schorzenia oraz tych, które minimalizować mogą jego ryzyko. Specjaliści z Australian National University Medical School analizowali, jaki wpływ na ryzyko raka wątroby ma aktywność fizyczna.

Reklama

Swoje prace badacze z Australii prowadzili na genetycznie zmodyfikowanych myszach, u których doprowadzono do zwiększenia ich łaknienia – finalnie gryzonie stawały się otyłe i miały cukrzycę już we wczesnej dorosłości. Zwierzętom podawano substancję promującą rozwój raka wątroby, a później podzielono je na dwie grupy. Myszy należące do pierwszej grupy miały możliwość korzystania ze specjalnego kołowrotka, dzięki czemu w ciągu tygodnia pokonywały one dystans sięgający nawet 40 km, gryzonie z drugiej grupy nie miały natomiast możliwości podejmowania tego rodzaju aktywności fizycznej. Po upływie 6 miesięcy – ze względu na wzmożony apetyt – myszy z obu grup miały jednak nadmierną masę ciała.

W kolejnym etapie analiz badacze sprawdzali, u jak dużej ilości badanych zwierząt rozwinął się rak wątroby – okazało się, że miało go 64% gryzoni prowadzących mało aktywny tryb życia oraz 15% spośród tych myszy, które podejmowały aktywność fizyczną. Uczeni starali się dokładnie sprawdzić, skąd wzięły się te rozbieżności. Przyglądali się oni kinazie proteinowej JNK1 – sprzyja ona rozwojowi raka wątroby, zauważono jednak, że u aktywnych fizycznie myszy jej aktywność była znikoma. Uwagę badaczy zwrócił także gen p53 – może on mieć związek z hamowaniem rozwoju komórek nowotworowych, zaobserwowano w trakcie badań zaś to, że wysiłek fizyczny zwiększał aktywność tego genu.

Doniesienia australijskich naukowców z całą pewnością można uznać za interesujące – są one kolejnym dowodem na to, ze regularny wysiłek fizyczny w ludzkim życiu jest wręcz niezbędny dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze