Rak prostaty - cichy zabójca mężczyzn

Rak gruczołu krokowego zajmuje 3 miejsce w zachorowalność na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Częstość jego występowania zwiększa się z wiekiem - u mężczyzn po 75 roku życia występuje w 80–90% przypadków (w badaniach sekcyjnych). W większości przypadków rak jest bezobjawowy dlatego rzadko jest rozpoznawany i leczony. Cechuje go stosunkowo niska umieralność i dobre rokowanie. Etiologia wiąże się z ekspozycją na androgeny, dietą bogatotłuszczową, istnieją też predyspozycje genetyczne. Jednak najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek.
Objawy i przebieg raka prostaty
Nowotwór prostaty zwykle przebiega bezobjawowo. Czasem mężczyźni skarżą się na objawy podobne jak w przypadku przerostu prostaty takie jak trudności z oddawaniem moczu, wstawanie do toalety w nocy, oddawanie moczu małymi porcjami- co skłania do wizyty u urologa.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka prostaty
W diagnostyce użyteczne jest przede wszystkim badanie per rectum (przez odbyt). Większość nowotworów jest wyczuwalna. Kolejnym etapem jest oznaczanie PSA, lecz nie jest ono specyficzne tylko dla raka prostaty – podwyższone może występować u zdrowych mężczyzn i dlatego nie należy go oznaczać jako badanie izolowane. W dalszej kolejności stosuje się USG transrektarne z biopsją narządu. Leczenie nie zawsze jest stosowane.
Leczenie raka prostaty
W zależności od zaawansowania raka stosuje się:
- prostatektomię,
- radioterapię,
- hormonoterapię.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk 2004, R. Kordek
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.