Zaloguj
Reklama

Rak prostaty - cichy zabójca mężczyzn

Zdziwienie u mężczyzn
Fot. Shutterstock
Zdziwienie u mężczyzn
(5)
Reklama

Rak gruczołu krokowego zajmuje 3 miejsce w zachorowalność na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Częstość jego występowania zwiększa się z wiekiem - u mężczyzn po 75 roku życia występuje  w 80–90% przypadków (w badaniach sekcyjnych). W większości przypadków rak jest bezobjawowy dlatego rzadko jest rozpoznawany i leczony. Cechuje go stosunkowo niska umieralność i dobre rokowanie. Etiologia wiąże się z ekspozycją na androgeny, dietą bogatotłuszczową, istnieją też predyspozycje genetyczne. Jednak najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek.

Objawy i przebieg raka prostaty

Nowotwór prostaty zwykle przebiega bezobjawowo. Czasem mężczyźni skarżą się na objawy podobne jak w przypadku przerostu prostaty takie jak trudności z oddawaniem moczu, wstawanie do toalety w nocy, oddawanie moczu małymi porcjami- co skłania do wizyty u urologa.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka prostaty

W diagnostyce użyteczne jest przede wszystkim badanie per rectum (przez odbyt). Większość nowotworów jest wyczuwalna. Kolejnym etapem jest oznaczanie PSA, lecz nie jest ono specyficzne tylko dla raka prostaty – podwyższone może występować u zdrowych mężczyzn i dlatego nie należy go oznaczać jako badanie izolowane.  W dalszej kolejności stosuje się USG transrektarne z biopsją narządu. Leczenie nie zawsze jest stosowane.

  Leczenie raka prostaty

  W zależności od zaawansowania raka stosuje się:

  • prostatektomię,
  • radioterapię,
  • hormonoterapię.
  Piśmiennictwo

  Bibliografia:

  Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk 2004, R. Kordek

  Kategorie ICD:


  Reklama
  (5)

  Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

  Komentarze