Zaloguj
Reklama

Nowotwory złośliwe oczu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie wzroku u okulisty
Fot. medforum
Badanie wzroku u okulisty
(0)
Reklama

Nowotwory złośliwe oka diagnozowane są bardzo rzadko. Niestety jeśli nie zostaną szybko rozpoznane mogą doprowadzić do utraty wzroku, całej gałki ocznej, powieki, tęczówki, siatkówki, nerwu wzrokowego, skóry wokół oczu, gruczołu łzowego a nawet do śmierci. Stanowią one zatem bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. W wielu przypadkach dają one przerzuty do innych narządów jak np. mózgu. Jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych oka jest czerniak złośliwy. U wielu pacjentów nie daje on żadnych objawów a rozpoznawany jest podczas badania w gabinecie okulistycznym. Jest on szczególnie groźny. Jednym z jego objawów jest mały guzek koloru ciemnobrunatnego, który rośnie bardzo powoli a w konsekwencji tego prowadzi do zniekształcenia źrenicy. Czerniak złośliwy występuje najczęściej u osób dorosłych. U dzieci spotykany jest siatkówczak. Nazywany jest wewnątrzgałkowym nowotworem złośliwym a objawia się zezem oraz białymi zmianami w źrenicy.

Jak rozpoznać pierwsze objawy nowotworu złośliwego oka? Kiedy należy zgłosić się do onkologa? W jaki sposób leczone są nowotwory złośliwe oka? Czy zawsze istnieje możliwość uratowania oka?

Objawy i przebieg nowotworów złośliwych oczu

Charakterystyka wybranych nowotworów złośliwych oka  

Nowotwory złośliwe oka mogą zajmować różne jego części. Ponieważ w większości przypadków nie dają one żadnych objawów powinniśmy regularnie chodzić na wizyty do okulisty. Ważne jest także to by badane były nasze dzieci.

Nowotwory złośliwe oka mogą obejmować:

  1. Guzy gruczołu łzowego, które występują u mężczyzn w średnim wieku. Objawami charakterystycznymi dla tej choroby jest wytrzeszcz, problemy z widzenie (zaburzenia ostrości, podwójne widzenie) oraz uszkodzenie nerwu wzrokowego
  2. Nerw wzrokowy, co prowadzi do zaburzeń ostrości widzenia, problemów z ruchomością oka oraz powolnego zanikania nerwu wzrokowego. Konsekwencją tego jest powolna, stopniowa utrata wzroku. Najczęściej diagnozowanymi nowotworami w obrębie nerwu wzrokowego są oponiak oraz glejak. Mogą one występować zarówno u dzieci jak i osób dorosłych oraz starszych.
  3.  Powieki, gdzie w większości przypadków nie dają przerzutów. Występują u osób starszych. W początkowym stadium rak ten nie daje jakichkolwiek objawów, na skórze powieki pojawia się mała plamka, która może zmieniać się w strupek. Nie można go jednak usunąć. Podczas próby zerwania czy przy dotykaniu zmiana ta krwawi.
  4. Oczodół, przy czym nowotwory te najczęściej występują u dzieci. Pojawiają się w pierwszej dekadzie życia. Objawami charakterystycznymi dla złośliwych nowotworów oczodołu jest najczęściej wytrzeszcz.    

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nowotwory złośliwych oczu

W przypadku zauważenia u siebie bądź dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów obejmujących narząd wzroku powinniśmy jak najszybciej skontaktowac się z okulistą. Objawów takich jak: problemy z widzenie, zaburzenia ostrości widzenia, bóle oczu i innych nigdy nie należy bagatelizować.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze