Marker CEA - marker rak jelita grubego

Rak jelita grubego to druga, po raku piersi najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet i trzecia w mężczyzn według Krajowego Rejestru Nowotworów. W 2010 roku ponad 15 tys. osób zachorowało na raka jelita gruba. Stanowi on zatem duży społeczny problem. Jest to jedna z chorób nowotworowych, w przypadku której istnieje marker nowotworowy. Jest nim CEA.
Marker CEA - rak jelita grubego - Objawy i przebieg
CEA, czyli tzn. antygen karcynoembrionalny to jeden z markerów, który może być stosowany przez onkologów w przypadku chorych z rakiem jelita grubego.
Pamiętać należy, iż nie jest on podobnie jak inne markery doskonały (patrz porada o markerach nowotworowych). U ok. 10-15% osób cierpiących na ten nowotwór nie dochodzi do wzrostu jego poziomu.
Z drugiej strony w przebiegu np. raku płuca, trzustki czy piersi, a także w przypadku niektórych chorób nienowotworowych np. zapaleniu wątroby czy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego obserwować można jego podwyższone stężenie. Inne czynniki mogą mieć wpływ nawet na zakres norm dla tego markera np. u palaczy tytoniu są inne niż dla niepalących.
Poziom CEA nie powinien służyć do wykrywania raka jelita grubego, ale może odgrywać pomocniczą rolę w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie tzn. czy choroba nowotworowa reaguje na zastosowane leki. Regularną kontrolę stężenia CEA zaleca się także u chorych po leczeniu z powodu raka jelita grubego, tak by móc wykryć ewentualną wznowę choroby.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
W każdym przypadku otrzymany wynik badania należy skonsultować z lekarzem, który biorąc pod uwagę historię choroby pacjenta zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1. Leczenie wspomagające w onkologii. Praktyczny przewodnik dla lekarzy. Redaktorzy serii: J.Jassem, M.Krzakowski, Redaktor wydania: R.Zaucha, ViaMedica, Gdańsk 2013;
2. Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013
3. Onkologia kliniczna Tom1 pod.red. M.Krzakowski; Wydawnictwo Borgis, warszawa 2006r.
4. Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012. Praca zbiorowa. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012;
Rak jelita grubego pod. Red. A.Deptały i M.Z.Wojtukiewicza
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.