Zaloguj
Reklama

Marker Ca 19-9 - marker raka układu pokarmowego

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Jelito
Fot. pantherstock
Jelito
(3)
Marker Ca 19-9, marker raka układu pokarmowego
Reklama

Ca19-9 to jeden z markerów nowotworowych (patrz definicja wyżej), który ma zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej. Oczywiście nie jest on doskonałym badaniem, ale odgrywa pomocniczą rolę. Ocena poziomu CA 19-9 jest stosunkowo prosta. Wymaga jedynie pobrania próbki krwi.

Marker Ca 19-9, marker raka układu pokarmowego - Objawy i przebieg

Podwyższone stężenie występuje w wielu chorobach nowotworowych, szczególnie w przypadku tych zlokalizowanych w układzie pokarmowym. Wykorzystywany jest m.in. u chorych leczonych z powodu  raka trzustki. Obecnie standardowo oznacza się go u tych chorych, gdyż u ok. 75-85% obserwuje się poziom powyżej normy. W przypadku rozważania leczenia operacyjnego marker może wpłynąć na decyzje co do postępowania, gdyż wysokie stężenie może sugerować większe zaawansowanie choroby a co z tym związane brak możliwości leczenia chirurgicznego.

W przypadku choroby nieoperacyjnej, leczonej z użyciem cytostatyków (tj. leków onkologicznych)odgrywa pomocniczą rolę w ocenie efektów leczenia. Wzrost miana może świadczyć o postępie choroby i wymaga dodatkowych badań obrazowych.

Poza tym może być wykorzystany także u chorych na raka jelita grubego. Powinien być oznaczony szczególnie u tych z prawidłowymi wartościami CEA.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Tak jak inne markery nowotworowe nie jest to doskonałe badanie. Jego poziom może wzrastać także w przebiegu chorób nienowotworowych np. zapaleniu dróg żółciowych czy zapaleniu trzustki, ale i u ok.5-10% osób zdrowych.

W każdym przypadku wynik badania należy konsultować z lekarzem, który znając historię choroby pacjenta zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Nowotwory układu pokarmowego. Praktyczny przeodnik dla lekarzy. Red. Serii J.Jassem, M.Krzakwski; Red.wydania: P.Potemski; Via Medica Gdańsk 2014;
    Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013
    Onkologia kliniczna Tom1 pod.red. M.Krzakowski; Wydawnictwo Borgis, warszawa 2006r.
    Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012. Praca zbiorowa. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012;
    Rak jelita grubego pod. Red. A.Deptały i M.Z.Wojtukiewicza

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze