Zaloguj
Reklama

Skutki leczenia nowotworów

Autorzy: Małgorzata Solecka
Leczenie raka
Fot. medforum
Leczenie raka
(0)

Leczenie onkologiczne mimo, iż niesie ze sobą nadzieję oraz daje szanse na wyleczenie, bardzo często prowadzi do zaburzeń homeostazy organizmu. To właśnie w przebiegu całego procesu leczenia pacjenci onkologiczni obawiają się najbardziej skutków jakie pojawiają się w czasie jego trwania.

Reklama

Jedną z najczęstszych metod leczenia raka jest chemioterapia czyli podawanie w cyklach/kursach, doustnie lub dożylnie silnych leków cytostatycznych. Następstwa uboczne chemioterapii zależą głównie od rodzaju i podawanej dawki leku oraz długości leczenia.

Wśród działań niepożądanych pacjenci wymieniają najczęściej: nudności, wymioty, krótkotrwałą utratę włosów, osłabienie, zwiększona podatność na infekcje. Bardzo często chorzy w tym czasie mają obniżony apetyt oraz dochodzi do zmniejszenia ich masy ciała. Należy bezwzględnie powiedzieć lekarzowi o wszystkich objawach z jakimi osoba chora się zmaga, aby w jak najszybszym czasie rozpocząć interwencję.

Kolejną równie skuteczną metodą leczenia jest radioterapia, metoda ta polega na zniszczeniu lub uszkodzeniu komórek nowotworowych poprzez napromienianie, tak aby nie mogły się dzielić. Podobnie jak w przypadku chemioterapii skutki ubocznej tej metody leczenia różnią się w zależności od pacjenta i zależą w dużym stopniu od lokalizacji obszaru poddawanego napromienianiu oraz zastosowanej dawki.

Najczęstsze skutki uboczne obejmują: zmęczenie, znużenie, zaburzenia nastroju, zmiany skórne (w okolicach napromienianych), utratę apetytu. W czasie leczenia mogą pojawić się również nudności, wymioty. Większość z tych skutków po zakończeniu leczenia mija.

W skład zespołu terapeutycznego, który posiada odpowiednią wiedzę oraz kompetencję pomocną przy zwalczaniu skutków ubocznych leczenia powinni wchodzić: lekarz-onkolog, radioterapeuta, pielęgniarka, dietetyk, psycholog oraz fizjoterapeuta. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Cancer Society, Poradnia Psychoonkologii Centrum Onkologii- Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Fundacja Tam i z Powrotem.: "Po diagnozie. Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodziną", Wydawnictwo Primopro, Warszawa 2015

Reklama
(0)
Komentarze