Zaloguj
Reklama

Rodzaje nowotworów mózgu oraz ich objawy

Autorzy: Anna Malek
Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(5)

Guzy mózgu stanowią 9% nowotworów występujących u dorosłych oraz 20% zachorowań u dzieci. W pierwotnej postaci występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Można je sklasyfikować według lokalizacji oraz unerwienia. Jakie są ich objawy?

Reklama

Klasyfikacja nowotworów mózgu ze względu na lokalizację

Ze względu na lokalizację guzy mózgu dzielimy na podnamiotowe i nadnamiotowe. Guzy nadnamiotowe rozwijają się powyżej móżdżku. W tej lokalizacji, najczęściej występującym typem guza jest glejak. Guzy podnamiotowe rozwiajają się w tylnej jamie czaszki: w okolicach pnia mózgu oraz móżdżka. Lokalizacja ta jest typowa dla większości zachorowań dzieci. Najczęściej występujacym w tej grupie guzem jest rdzeniak z lokalizacją w móżdżku.

Klasyfikacja nowotworów mózgu ze względu na unerwienie

Pod tym wgledem możemy wyróżnić dwie grupy nowotworów.

Pierwszą z nich stanowią guzy wywodzące się z tkanki nerwowo-nabłonkowej. Należą do nich:

 1. Glejaki:        
 • glej gwiezdzistokomórkowy,
 • glej skąpowypustkowy,
 • glej wyściółkowy;    
 1. Guzy z pierwotnych komórek nerwowych:
 • nerwiak zarodkowy,
 • medulloblastoma.

Drugą grupę stanowią guzy nerwów obwodowych:

 1. Gwiaździaki:        
 • Astrocytoma pilocyticum,                  
 • Astrocytoma,                  
 • Astrocytoma anaplasticum,     
 • Glioblastoma multiforme.

Objawy neurologiczne guzów mózgu

Występujące objawy kliniczne mogą mieć zarówno charakter ogólny, jak i ogniskowy. Wyróżnia się również objawy zależne lub niezależne od lokalizacji guza. Często objawy bywają mało swoiste, które mogą być charakterystyczne nie tylko dla zmian nowotworowych. Z tego powodu mogę być zbagatelizowane i w znaczący sposób opoźnić diagnostykę. Do objawów ogólnych, będących skutkiem podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, zaliczamy: bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia ostrości wzroku, zaburzenia świadomości, senność, zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz sztywność karku. Objawy ogniskowe są zależne od lokalizacji guza. Do najczęściej występujących należą: ogniskowe napady padaczkowe, niedowłady oraz zaburzenia czucia.


fot. pantherstock

Wczesne rozpoznanie guza mózgu zwiększa szanse na jego wyleczenie. Ważne jest w tym przypadku poważne potraktowanie juz pierwszych objawów ogólnych. Wpływ na rokowanie ma nie tylko stopień złośliwości guza, ale także jego umiejscowienie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze