Zaloguj
Reklama

Rak wątroby (rak wątrobowokomórkowy)

Ból po prawej stronie brzucha
Fot. Panthermedia
Ból po prawej stronie brzucha
(0)

Najczęstszym typem pierwotnego nowotworu wątroby jest rak wątrobowokomórkowy. Sprzyjać tej chorobie mogą bardzo różne czynniki, bo zarówno chorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, ale i przewlekłe narażenie na aflatoksyny czy nadmierne spożywanie alkoholu. Rak wątroby doprowadza zwykle do różnych dolegliwości dopiero wtedy, gdy jest on bardzo już zaawansowany. Znaczne zaawansowanie choroby w momencie rozpoznania poważnie ogranicza możliwości jej leczenia, ale i pogarsza rokowania pacjentów – jakie więc dolegliwości powinny nasuwać podejrzenie raka wątroby?

Reklama

Złośliwe nowotwory wątroby dzieli się dwojako. Najczęściej u ludzi spotykane są guzy wtórne, czyli takie, gdzie nowotwór w wątrobie stanowi przerzut raka innego narządu, np. raka płuc, czerniaka czy raka jelita grubego. Rzadsze od nich są natomiast guzy pierwotne wątroby, czyli te, które powstają bezpośrednio z komórek wątrobowych.

Najczęściej spotykanym pierwotnym rakiem wątroby jest rak wątrobowokomórkowy (w skrócie HCC, który wywodzi się od angielskiej nazwy hepatocellular carcinoma). Ten typ nowotworu spotykany jest częściej u mężczyzn, typowo rozwija się on u pacjentów będących pomiędzy 3. a 5. dekadą życia.

Przyczyny raka wątroby

Przyczyniać się do wystąpienia raka wątroby może wyjątkowo dużo różnych czynników. Przede wszystkim sprzyjają mu różne choroby samej wątroby – prowadzić do wystąpienia raka mogą schorzenia zarówno wrodzone (takie jak hemochromatoza), jak i nabyte w trakcie życia (tutaj wspomina się przede wszystkim o wirusowych zapaleniach wątroby typu B i C). Pewną rolę w patogenezie raka wątroby wydają się odgrywać geny – otóż zauważalne jest to, że wtedy, gdy w rodzinie danego człowieka ktoś cierpiał na ten nowotwór, to wtedy ryzyko, że schorzenie pojawi się również i u niego, jest zwiększone. Wśród innych czynników ryzyka zachorowania na raka wątroby wymienia się chorowanie na cukrzycę typu 2., nadużywanie alkoholu, upośledzenie odporności (wynikające czy to ze stosowania leków immunosupresyjnych, czy też spowodowane chorowaniem na AIDS) oraz przewlekłe narażenie na grzybiczego pochodzenia aflatoksyny i otyłość.

Objawy raka wątroby

Rak wątrobokomórkowy daje zwykle objawy dopiero wtedy, gdy osiągnie on już znaczny stopień zaawansowania – taki stan jest skrajnie niekorzystny z tego powodu, że gdy schorzenie jest zaawansowane, to wtedy nierzadko możliwości jego leczenia są już znacznie ograniczone. Dodatkowo nie ma jakiegoś jednego, konkretnego objawu, który z dużym prawdopodobieństwem pozwoliłby wysunąć przypuszczenie właśnie raka wątroby – w przebiegu tego schorzenia pojawiają się dolegliwości, które spotyka się w przypadku całkowicie innych schorzeń wątroby.

Ogólnie wśród objawów, które mogą pojawiać się w przebiegu raka wątrobowokomórkowego, wymieniane są:

 • żółtaczka,
 • bóle brzucha (szczególnie te zlokalizowane w rzucie wątroby, czyli w okolicy prawego łuku podżebrowego),
 • uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej,
 • powiększenie wątroby,
 • niezamierzony, znaczny spadek masy ciała,
 • stałe uczucie zmęczenia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • świąd skóry,
 • stany podgorączkowe,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • obrzęki kończyn dolnych.

Badania wykonywane przy podejrzeniu raka wątroby

W diagnostyce raka wątroby wykorzystanie znajdują przede wszystkim badania obrazowe. Zanim jednak takowe zostaną zlecone, zazwyczaj wykonywane są najpierw różne badania laboratoryjne. Z odchyleń, które mogą powiązane z nowotworem złośliwym wątroby, wspomina się przede wszystkim o znacznie podwyższonych stężeniach jednego z markerów nowotworowych, alfa-fetoproteiny (AFP). Przy stwierdzeniu wyjątkowo podwyższonych wartości tego wskaźnika zlecane jest już wykonanie badań obrazowych. Zaobserwować istnienie guza w wątrobie można już dzięki tak powszechnie dostępnemu badaniu, jakim jest USG jamy brzusznej. Te badanie zwykle jednak nie wystarczają – w celu dokładniejszej oceny stanu pacjenta zlecane są badania dokładniejsze, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny jamy brzusznej. Poza nimi wykorzystanie znajduje czasami także i angiografia.

fot. panthermedia

Wszystkie z wymienionych badań pozwalają wysunąć – nawet z dużym prawdopodobieństwem – podejrzenie raka wątroby, aczkolwiek jedynym badaniem, dzięki któremu możliwe jest postawienie ostatecznego rozpoznania, jest badania histopatologiczne. Materiał do niego można uzyskać na drodze biopsji guza wątroby, nie jest ona jednak wykonywana rutynowo u pacjentów z podejrzeniem raka wątroby – biopsję przeprowadza się m.in. u chorych, u których leczenie operacyjne jest niemożliwe oraz u tych, u których w wątrobie istnieją niewielkie (mające do 2 cm wielkości) ogniska nowotworowe.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze