Rak przełyku

Ten typ nowotworu na szczęście nie szczyci się wysoką częstością występowania w naszym kraju.
Rokowanie jest złe. Odsetek przeżyć pięcioletnich jest nie większy niż kilka procent.
Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tego nowotworu zaliczamy:
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- żucie tytoniu,
- długotrwałe zapalenie błony śluzowej przełyku,
- achalazję przełyku,
- zespół Plummer-Vinsona,
- przełyk Barretta,
- niedobory witaminowe
- otyłość.
Znane są dwa główne typy raka przełyku - rak płaskonabłonkowy (w Polsce występuje w 90% przypadków) oraz rak gruczołowy (10%).
Ten pierwszy typ częściej występuje w części środkowej i górnej, a rak gruczołowy dotyczy zwykle części dolnej przełyku, występuje u młodszych chorych i zwykle niepalących. Nowotwór szerzy się miejscowo, a przerzuty odległe lokalizują się zwykle w wątrobie i płucach.
fot. pantherstock
Dysfagia, utrata apetytu, nudności, wymioty, bóle w klatce piersiowej i nadbrzuszu, krwawienie z przewodu pokarmowego i postępujące wyniszczenie to wymieniane w piśmiennictwie najczęstsze objawy raka przełyku. Ich wystąpienie zwłaszcza u pacjentów z grup ryzyka obliguje do wykonania badań diagnostycznych. Podstawę diagnostyki stanowi badanie endoskopowe i badanie radiologiczne przełyku i żołądka (to drugie badanie ma większą dostępność i jest lepiej tolerowane przez chorych, ale do postawienia rozpoznania konieczne jest pobranie wycinków w trakcie badania endoskopowego).
Dodatkowo celem oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej konieczne jest wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, TK, ultrasonografii endoskopowej (dokładniejsza niż TK!) i niekiedy bronchoskopii.
Leczenie raka przełyku jest przede wszystkim operacyjne (resekcja przełyku). W wybranych przypadkach zaleca się chemioradioterapię lub radioterapię.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 167-170
Kategorie ICD:
- Tagi:
- rak przełyku