Zaloguj
Reklama

Rak płuca – epidemiologia i objawy

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Płuca
Fot. Panthermedia
Płuca
(5)

Zachorowalność na raka płuca rośnie w zastraszającym tempie.

Reklama

U mężczyzn już znajduje się on na pierwszym miejscu pod względem częstości występowania. Co roku diagnozowanych jest ponad 20 tysięcy chorych (pięciokrotnie częściej są to mężczyźni). Rokowanie nie jest dobre.

W Polsce mniej niż 10% chorych z rozpoznaniem rak płuca przeżywa 10 lat. Głównym czynnikiem etiologicznym tego typu nowotworu jest palenie tytoniu. Nie bez znaczenia jest również palenie bierne i narażenie na substancje toksyczne (azbest, radon, chrom, nikiel, węglowodory aromatyczne, związki arsenu).

Do tej pory nie udało się opracować skutecznego badania przesiewowego, które dałoby możliwość wykrycia guza we wczesnym jego stadium. Wczesny rak płuca przebiega zwykle w sposób bezobjawowy. Niepokój chorego powinny wzbudzić: kaszel lub zmiana jego charakteru, krwioplucie, nawracające zakażenia płuc (zwłaszcza zapalenie płuc płatowe, które wymaga u palacza wykonania kontrolnego badania rentgenowskiego po 6 tygodniach od ustąpienia objawów).
 

fot. pantherstock


We wczesnym stadium rak płuca jest zwykle diagnozowany przypadkowo (badania pracownicze, czy rentgen wykonany z powodu innej choroby). Wzrost nowotworu powoduje coraz więcej dolegliwości, ale ich ujawnienie świadczy już zwykle o nieoperacyjności guza:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • chrypka,
  • utrudnione połykanie,
  • czy objawy wynikające z obecności przerzutów do innych narządów (kości, wątroby, mózgu).

Niejednokrotnie zdarza się, że pacjent ma objawy, których w żaden sposób nie wiąże z ewentualnym rakiem płuca.

W chorobach nowotworowych mogą wystąpić objawy paraneoplastyczne takie jak: osłabienie, jadłowstręt, hipoglikemia, hiperkalcemia, hipokalcemia, biegunka, rogowacenie ciemne czy zmiany w morfologii krwi (niedokrwistość, nadpłytkowość lub małopłytkowość).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 136-138

Reklama
(5)
Komentarze