Zaloguj
Reklama

Poczucie kobiecości i seksualność w czasie leczenia

Autorzy: Małgorzata Solecka
Podróż pociągiem
Fot. Panthermedia
Podróż pociągiem
(4)

Bardzo często pierwszą myślą po usłyszeniu diagnozy choroby nowotworowej kobiety stawiają pytanie jak długo będą żyć. Wraz z rozpoczęciem leczenia pojawiają się kolejne obawy dotyczące wyglądu kobiecego ciała (np. po operacji) oraz pytania dotyczące życia seksualnego. Wszystkie te obawy są zrozumiałe, gdyż w życiu chorej kobiety oraz jej najbliższej rodziny przychodzi zmierzyć się z zupełnie inną niż dotychczas codziennością. 

Reklama

W tym czasie warto pamiętać, że seks jest bardzo istotnym elementem codziennego życia, gdyż wpływa na naszą radość życia, nasz obraz siebie oraz związki z innymi ludźmi. Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem lub innym personelem medycznym (dietetykiem, pielęgniarką, psychologiem), aby dowiedzieć się, w jaki sposób leczenie może wpłynąć na odżywianie, odczuwanie bólu i zdolność do pracy, każdy pacjent ma także prawo do informacji na temat swojego życia i zdrowia seksualnego.

Sprawność seksualna w trakcie leczenia choroby nowotworowej i po jego zakończeniu, pamiętaj o tym aby:

  • dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak leczenie podstawowe może wpłynąć na Twoje życie seksualne,
  • miej świadomość, że leczenie prawie nigdy nie wpływa na zdolność odczuwania przyjemności z dotyku,
  • być otwarta na nowe sposoby doświadczania seksualnej przyjemności,
  • nie wstydź się rozmawiać na temat seksu ze swoim partnerem oraz lekarzem,
  • nie trać pewności siebie. 

Kobieta powinna wiedzieć, że w trakcie leczenia onkologicznego traci się zainteresowanie seksem, ale tylko na jakiś czas. 

Utrata jednej piersi lub obu może stać się dla kobiety traumatycznym przeżyciem- czasami w takiej sytuacji brakuje przyjemności, którą kobiety odczuwały wcześniej (przed chorobą), kiedy partner dotykał je w tych miejscach podczas seksu. Jeśli doświadczasz tego porozmawiaj z partnerem i poproś, aby pieścił całe Twoje ciało, a nie wybrane jego partie, może okazać się wtedy, że inne miejsca sprawiają Ci podobną przyjemność jak wcześniej. Rozmawiaj ze swoim partnerem o wszystkich swoich obawach i pragnieniach seksualnych.

Pamiętaj, taka jaka jesteś, jesteś piękna!

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Cancer Society, Poradnia Psychoonkologii Centrum Onkologii- Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie oraz Fundacja tam i z powrotem.: Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej. Poradnik dla kobiet i ich partnerów, Wydawca Primopro, Warszawa 2015

Reklama
(4)
Komentarze