Funkcjonowanie psychologiczne u kobiet i mężczyzn z chorobą nowotworową

Różnic pomiędzy funkcjonowaniem kobiet i mężczyzn jest wiele. U mężczyzn częściej można zaobserwować wzrost zapadalności na choroby zagrażające życiu m.in. choroba niedokrwienna serca. Kobiety w ciągu życia częściej chorują, a mimo wszystko żyją dłużej.
W literaturze można znaleźć teorie tłumaczące różnice między płciami w zakresie postrzegania zdrowia i funkcjonowania w chorobie:
- Teoria biologicznego ryzyka chorób
- Teoria nabytych czynników ryzyka chorób i urazów
- Teoria sposobu relacjonowania i zachowań podejmowanych w chorobie
- Teoria doświadczeń z opieką zdrowotną w przeszłości
Teorie związane z psychospołecznymi aspektami występowania objawów i opieki medycznej zakładają, że kobiety są wrażliwsze na objawy pochodzące z ciała, są skłonniejsze do nadawania objawom nazw konkretnej choroby oraz mają większą gotowość do podejmowania decyzji o leczeniu. Teorie dotyczące sposobu relacjonowania i zachowania w chorobie zakładają, że kobiety mają większą skłonność do opowiadania innym o doświadczanych objawach. Kobiety z większą dokładnością niż mężczyźni przywołują mniejsze problemy zdrowotne oraz używają innego języka do opisywania chorób niż mężczyźni – bogatszego w szczegóły oraz zawierającego więcej określeń samopoczucia.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- "Funkcjonowanie psychologiczne u kobiet i mężczyzn z chorobą nowotworową", Urszula Ziętalewicz, Marta Kulpa, Beata J. Stypuła-Ciuba, Mariola Kosowicz