Zaloguj
Reklama

Ostra białaczka limfoblastyczna u dzieci

Dziecko w podróży
Fot. Pantherstock
Dziecko w podróży
(4)

Białaczka zaliczana jest do jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u dzieci. Może pojawić się niespodziewanie u dzieci we wszystkich przedziałach wiekowych.

Reklama

Nieprawidłowe (niekontrolowane) transformacje, na którymś z etapów powstawania krwinek białych  mogą doprowadzić do powstania komórek białaczkowych.  Posiadają one zdolność do bardzo szybkich i niekontrolowanych podziałów, zajmują miejsce innym rozwijającym się komórkom (niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu), naciekają inne narządy i przedostają się do krwi. 

Wciąż nie są znane przyczyny powstawania białaczek, choć szczególna uwagę zwraca się m.in. na zaburzenia chromosomowe, substancje chemiczne, wybrane leki czy zakażenia wirusowe.  Ostra białaczka limfo blastyczna pojawia się najczęściej u dzieci do 15go roku życia. Występuje w około 80% przypadków. Po pojawieniu się pierwszych objawów, choroba diagnozowana jest do sześciu tygodniu od momentu trafienia do szpitala.
 
Przyczyny ostrej białaczki limfoblastycznej
W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej dochodzi do silnego upośledzenia funkcjonowania szpiku kostnego, poprzez wnikające tam zmienione komórki białaczkowe.
Nie są znane przyczyny zachorowania dzieci na białaczkę limfoblastyczną. Wymienia się czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na rozwój tej choroby.

Wśród nich najczęściej mowa jest o różnego rodzaju  substancje chemiczne, zaburzenia hormonalne, mutacje genetyczne, zaburzenia w układzie immunologicznym oraz wystawienie ciała na dawki promieniowania. Cały czas trwają badania nad czynnikami, które mogą być odpowiedzialne za rozwój choroby.
 
Objawy ostrej białaczki limfo blastycznej
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej pojawiają się niespodziewanie (dziecko wcześniej może nie chorować), są bardzo różnorodne i indywidualne dla każdego pacjenta.

Wśród najczęściej wymienianych objawów u dziecka wymienia się m.in.: gorączkowanie, bladość skóry, bardzo częste pocenie się w nocy, bóle mięśni oraz kości, osłabienie, krwawienie (z nosa, podczas mycia zębów, z dziąseł), widoczne na skórze siniaki (pojawiają się bez powodu), powiększenie węzłów chłonnych, wątroby oraz śledziony i inne.
 
Diagnoza i leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej
Dziecko z wyżej wymienionymi najczęściej trafia na oddział szpitalny (hematologiczny) gdzie wykonywane są wszelkie niezbędne badania. Początkowo lekarz przeprowadza wywiad z dzieckiem oraz rodzicami, bada dziecko, obserwuje widoczne objawy (np. krwawienie z dziąseł, nosa, zmiany na skórze itp.), następnie wykonywane są badania dodatkowe: badanie krwi, szpiku kostnego, badanie płynu mózgowo- rdzeniowego i inne.

Leczenie włączane jest natychmiast po rozpoznaniu choroby (celem jest uzyskanie remisji choroby). Włączana jest chemioterapia, radioterapia (jeśli to konieczne), antybiotykoterapia. W niektórych przypadkach konieczne jest przetaczanie krwi.  Po zakończeniu leczenia pacjent musi podlegać regularnym badaniom. Zdarza się, iż choroba powraca i konieczne jest włączenie kolejnego leczenia.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
  Hołowiecki J. (red.), Hematologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  Sułek K. (red.), Hematologia, Urban & Partner, Wrocław 2000.
  Waterbury L. Hematologia, Urban & Partner, Wrocław 1998.
  Sułek K., Wąsak-Szulkowska E. Hematologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  Chybicka A., Sawicz-Birkowska K. Onkologia i hematologia dziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  Stęplewska-Mazur K. Patologia układu krwiotwórczego, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2000
  Stęplewska-Mazur K. Patologia układu krwiotwórczego, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2000

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze