Zaloguj
Reklama

Onkologiczny dekalog

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Kobieta chora na raka
Fot. Shutterstock
Kobieta chora na raka
(5)

Choroba nowotworowa budzi strach, niepewność, która dotyczy przyszłości, a nawet złość.

Reklama

Oto kilka rad, które z pewnością pomogą zaakceptować i walczyć z chorobą

 1. Zaakceptuj swoja chorobę - akceptacja ułatwia walkę z chorobą i ułatwia poddawanie się systematycznym kontrolom. Największym błędem jest chęć wymazania z pamięci etapu leczenia. Ale po co? Każdy pacjent onkologiczny musi poddawać się badaniom kontrolnym, bo nie da się w stu procentach wykluczyć nawrotu choroby. Dlatego nie można jej wyrzucić z pamięci. Aby mieć przewagę nad chorobą, należy ją mieć pod kontrolą.
 2. Naucz się żyć z myślą, że jesteś pacjentem onkologicznym - nie zawsze rak to wyrok śmierci. Wczesne wykrycie i odpowiednie podejście daje większa gwarancję wyleczenia choroby. Należy sobie uzmysłowić, że jest się zdiagnozowanym, leczonym i kontrolowanym. Bo ile osób nawet nie wie o swojej chorobie? Z takiego punktu widzenia jest się w lepszej sytuacji.
 3. Szukaj dobrego lekarza i poddawaj się leczeniu szpitalnemu - takie leczenie jest bardzo ważne. Operacje chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia mogą pomóc w walce z chorobą. Należy przestrzegać termonów i zaleceń lekarzy.
 4. Dbaj o siebie i swoje potrzeby - należy sprawiać sobie przyjemności, nawet najmniejsze. Zwiększa to komfort psychiczny i poprawia stan fizyczny organizmu. W zadowolonym organizmie wydzielane są endorfiny, czyli tzw.,,hormony szczęścia”. To poprawia samopoczucie i daje przewagę nad chorobą.
 5. Rozmawiaj o chorobie z bliskimi i przyjaciółmi - nikt nie jest winny tego, że zachorował. Choroba nie może stać się tematem tabu. Należy mówić swojej rodzinie i bliskim o potrzebach i formach ich zaspakajania. Brak informacji stawia najbliższe otoczenie w sytuacji bezradności.
 6. Szukaj pomocy i wsparcia - zdarza się, że pomoc bliskich nie jest wystarczająca. Choroba onkologiczna czasem ma ogromny wpływ na psychikę i potrzebna jest specjalistyczna opieka psychologiczna. Istnieją placówki i organizacje dla pacjentów onkologicznych, gdzie pomocą służą terapeuci, a nawet psychoonkolodzy.
 7. Nie rezygnuj z pracy i realizowania swoich planów - przez chorobę można trochę zwolnić tempo lub zrobić małą przerwę. Dobrze jest jak najszybciej wrócić do swoich dawnych zajęć, a jeżeli nie jest to możliwe, znaleźć nowe, które umożliwia wyjście z domu i oderwanie się od walki z chorobą. Może choroba pozwoli w końcu na realizację dawnych marzeń i pragnień? Poczucie, że pomimo choroby, można żyć normalnie, daje wiele satysfakcji.
 8. Dbaj o wygląd - leczenie onkologiczne składa się z wielu etapów. Czasem zdarza się tak, że pacjent nie ma chęci i najlepiej zaszyłby się w domu. Wtedy zapomina dbać o wygląd. Na początku leczenia jest to normalne. Jednak dobrze, jak szybko ten etap się kończy. Mimo braku włosów, rzęs, brwi należy pielęgnować cerę. Peruka tez nie jest koniecznością. Można zaopatrzyć się w zestaw chust i bawić się w dobieranie ich do swojego ubioru.
 9. Żyj dniem dzisiejszym i bądź gotów na zmiany w swoim życiu - choroba zmienia dotychczasowy tryb życia. Zmieniają się priorytety i przekonania. Dobrze być otwartym na te zmiany.
 10. Zmień dietę i nie rezygnuj z ruchu - wielu ludzi po rozpoznaniu choroby zmienia swoją dietę. Dobrze, aby to była dieta antyrakowa i urozmaicona. Również ruch, w każdej postaci, jest wskazany. Oczywiście musi on być dostosowany do możliwości konkretnej osoby i rodzaju nowotworu. W sprawnym ciele układ odpornościowy działa znacznie lepiej.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Maria Piworowicz "Dekalog onkologiczny", Stowarzyszenie Pomocy Chorym Onkologicznie

Reklama
(5)
Komentarze