Zaloguj
Reklama

Groźne pieprzyki, czyli co powinno się wiedzieć o znamionach

Autorzy: Edyta Bańcyr
Badanie skóry
Fot. Panthermedia
Badanie skóry
(3)

Ogromny odsetek populacji posiada na swoim ciele znamiona, znane jako pieprzyki. Czarne, brązowe, rudawe. Okrągłe, podłużne, wystające i płaskie. Co powinno wzbudzić nasz niepokój, zwłaszcza w letnim okresie?

Reklama

Pieprzyki są to zazwyczaj zmiany barwnikowe, często niegroźne włókniaki, tłuszczaki czy brodawczaki. Podłoża powstawania pieprzyków doszukuje się zarówno na tle genetycznym, jak również na tle środowiskowym. Nadmierna ekspozycja słoneczna, wzmaga bowiem pojawianie się tych zmian barwnikowych.

Niestety, zaniedbywanie regularnego kontrolowania pieprzyków, może skutkować nie zauważeniem groźnych symptomów, sugerujących początek rozwijania się czerniaka.

Zachorowalność na czerniaka w Europie sięga około 10 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców. Bardziej zagrożone czerniakiem są osoby o jasnej karnacji. Co powinno więc wzbudzić nasz niepokój? Przede wszystkim niepokojący rozrost znamion, pojawianie się grudek, wycieków krwi, ropy czy osocza.

Bardzo istotna jest kontrola dermatologiczna. W czasie wizyty, dermatolog zbada znamiona, oceni, czy wyglądają ryzykownie. Być może lekarz zdecyduje o usunięciu znamienia- zwłaszcza, jeśli jest w newralgicznym miejscu, gdzie jest często podrażniane jak np. pod ramiączkiem stanika czy paskiem od spodni.

Lekarz może pobrać wycinki znamion do badań histopatologicznych, które dadzą jednoznaczną odpowiedź, czy znamię wymaga usunięcia.
Istnieje kilka metod usuwania znamion - laser, elektrokoagulacja oraz tradycyjna metoda chirurgiczna. Najczęściej stosuje się metodę chirurgiczną, która dzięki odpowiedniemu znieczuleniu jest praktycznie bezbolesna.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze