Zaloguj
Reklama

Czerniak złośliwy w ciąży

Autorzy: Anna Piotrowska
Ciąża
Fot. Shutterstock
Ciąża
(0)

Czerniak złośliwy jest odpowiedzialny za 25% wszystkich nowotworów rozpoznawalnych w ciąży. Jego występowanie to 0,1 do 2,8 przypadków na 1000 ciąż. Czerniak ten umiejscawia się na skórze. Pojawia się u osób w średnim wieku, rzadko u dzieci oraz przed okresem pokwitania.

Reklama

Obecnie stosuje się klasyfikację czerniaków złośliwych:

  • czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej (stosunkowo łagodna odmiana, najczęściej  u osób w starszym wieku);
  • czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatych umiejscowionych na kończynach (okolice paznokci, rośnie wolno około 3 lat);
  • czerniak szarzący powierzchownie - powolny, kilkuletni rozwój u osób w średnim wieku;
  • czerniak guzkowy - powiększa się w szybkim tempie i ulega owrzodzeniu;
  • postać bezbarwnikowa - ciężka odmiana czerniaka, zawiera znikomą ilość barwnika, występuje małe zróżnicowanie komórek nowotworowych świadczących o większej złośliwości.

Przyczynami powstawania czerniaków nie jest do końca znana. Jednym z głównych czynników jest narażenie na działanie promieni  UV, dotyczy to m.in. osób, które lubią się opalać bądź korzystać z solarium. Promieniowanie UV powoduje osłabienie działania układu odpornościowego.

Czerniak złośliwy dotyka głównie osób rasy białej. Osoby o jasnej karnacji, oczach, jasnych i rudych włosach, cerze piegowatej bowiem tego typu osoby gorzej się opalają i często dochodzi wtedy do poparzeń skórnych. Jeżeli chodzi o występowanie  ze względu na uwarunkowania genetyczne to wymienia się rodzinny zespół zmian atypowych i czerniaka. Jeżeli zachorowało 3 krewnych to możliwość  zachorowania jest  70 razy wyższa.fot. pantherstock


Czerniak wcześnie rozpoznany jest wyleczalny w prawie każdym przypadku. Aby mieć szansę na wczesną diagnozę czerniaka należy kontrolować swój stan skóry. Zwracać uwagę na wygląd pieprzyków. Czerniak charakteryzuje się często asymetrią - są nieregularne i postrzępione. Mogą też mieć kilka kolorów. Czerniak może dawać oznaki pieczenia lub świądu.

Brak leczenia czerniaka prowadzi do śmierci. Leczenie głównie opiera się na chirurgicznym usunięciu zmiany. Na znamieniu nie można wykonywać biopsji bowiem łagodne znamię może przekształcić się w nowotwór. Lepsze rokowanie daje czerniak znajdujący się w obrębie kończyn. Po wycięciu można zastosować intensywną chemioterapię.

Objawami czerniaka w ciąży są takie same jak u kobiet niebędących w ciąży. Różnić się może jedynie wygląd znamion. Zasady leczenia również są porównywalne. Chemioterapię bądź immunoterapię należy jednak rozważyć  po porodzie  ze względu na ochronę dziecka. Na chwilę obecną jest niewielka liczba badań pozwalających określić wpływ ciąży na rokowanie chorych z  czerniakiem. Rozpoznanie czerniaka w stadium pierwszym nie pogarsza rokowania.

Profilaktyka czerniaka polega na rozsądnym korzystaniu ze słońca. Warto chronić skórę odpowiednimi kremami z filtrami.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze