Zaloguj
Reklama

Chemioterapia i seks

Autorzy: Izabela Kletke
Para w łóżku
Fot. Pantherstock
Para w łóżku
(3)

Chemioterapia to często skuteczna, ale też i drastyczna metoda leczenia. W związku z tym wielu pacjentów przekreśla swoje życie seksualne, będąc przekonanym, że jest ono niedozwolone w czasie leczenia cytostatykami. Często jest to mylne przekonanie.

Reklama

Więzi emocjonalne, intymność oraz bliskość fizyczna w trakcie chemioterapii są tak samo ważne jak leki, dobrze dobrana dieta czy dbałość o higienę. W sytuacji, kiedy człowiek czuje się zdominowany przez chorobę, często również niepewny siebie lub nieatrakcyjny z powodu zmian, które wywołał rak (takich jak chociażby łysienie czy utrata lub przybieranie na wadze) często rośnie potrzeba akceptacji i bycia blisko.

Aktywność seksualna w czasie leczenia, jak zgodnie twierdzą psychologowie, może pozytywnie wpływać tak na kondycję fizyczną jak i na samopoczucie pacjenta. W świetle faktu, iż w wielu przypadkach nie istnieją medyczne przeciwwskazania do zaprzestania aktywności seksualnej w czasie chemioterapii, nie ma potrzeby rezygnowania z tej sfery życia partnerskiego, o ile tylko są do niego chęci i ochota.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że na możliwość do podjęcia aktywności seksualnej może mieć wpływ kilka elementów, które są powiązane z rodzajem skutków ubocznych leczenia cytostatykami.

Spadek popędu

Leczenie chemioterapeutyczne często jest wyczerpujące fizycznie. Sama choroba nowotworowa z kolei niewątpliwie ma z kolei negatywny wpływ na psychikę człowieka. W kontekście tych faktów, może czasami pojawić się brak zainteresowania życiem płciowym.
 

fot. ojoimages

 

Problemy z potencją

Niektóre leki mogą bezpośrednio wpływać na zdolność mężczyzn do erekcji. Przyczyną tego typu problemów może być również kiepska kondycja psychiczna w trakcie chemioterapii. Na szczęście problemy z potencją są w ogromnej większości tylko tymczasowe i mijają po zakończeniu leczenia.

Suchość waginy

Niektóre cytostatyki mogą również wpłynąć na zdolność do wytwarzania naturalnego lubrykantu w pochwie, co może powodować uczucie bólu podczas stosunku. Problem można jednak łatwo rozwiązać stosując dostępne w sklepach środki nawilżające.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze