Zaloguj
Reklama

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Autorzy: Materiał przygotowany przy współpracy z Beskidzką Izbą Lekarską.
Rak piersi u kobiet
Fot. medforum
Rak piersi u kobiet
(0)

Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce i Europie. Ze względu na stały systematyczny spadek zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, staną się prawdopodobnie w najbliższych latach naszym głównym zabójcą. Lekarze zgodnie przyznają, że profilaktyka jest skuteczną formą walki z tą chorobą cywilizacyjną.

Reklama

Pomimo tych ponurych statystyk, lekarze dokonali wielkiego postępu w zrozumieniu biologii komórek nowotworowych oraz stale poprawiają możliwości diagnozowania i leczenia nowotworów. Ale zamiast po prostu czekać na przełom, można zrobić wiele, aby chronić siebie już teraz. Najważniejsza jest profilaktyka, w tym wykonywanie regularnych badań kontrolnych, przesiewowych, które mogą pomóc wykryć zmiany chorobowe nawet wtedy, gdy nowotwór nie daje jeszcze żadnych objawów. Przedstawiamy kilka podstawowych badań profilaktycznych, dostępnych w placówkach medycznych na terenie całego kraju oraz zalecenia profilaktyczne, które pomogą nam cieszyć się zdrowiem do późnej starości.

Badania profilaktyczne

Paniom w wieku 25-59 lat, zaleca się regularne wizyty u lekarza ginekologa oraz wykonanie badania cytologicznego co trzy lata w celu wykluczenia podstępnych nowotworów narządu rodnego. Ponadto mammografię paniom w wieku 50-69 lat co 2 lata jako screening raka piersi. Badania te finansowane są z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tak dla mężczyzn jak i kobiet w wieku 50-65 lata zaleca się wykonywanie raz na 10 lat kolonoskopii, czyli badania całego jelita grubego przy pomocy giętkiego endoskopu. Badanie służy ocenie stanu błony śluzowej jelita grubego i powinno zostać wykonane nawet bez objawów ze strony przewodu pokarmowego.

fot. pantherstock


Panom między 15 a 35 rokiem życia, zaleca się okresowe badanie jąder przez lekarza. Mężczyźni w wieku powyżej 50 roku życia powinni poddawać się regularnemu badaniu przesiewowemu w kierunku raka jelita grubego,  oraz powinni zgłosić się do urologa celem kontroli pod kątem ewentualnego raka prostaty. Wszyscy z czynnikami ryzyka takimi jak np. wywiad rodzinny w kierunku tych nowotworów powinni rozpocząć oba procesy nawet wcześniej, po 40 roku życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze