Zaloguj
Reklama

Witamina D a skutki uboczne immunoterapii

Tran
Fot. shutterstock
Tran
(0)

Nowoczesne metody leczenia chorób nowotworowych dają bardzo nawet dobre efekty, w przypadku części z nich pojawia się jednak pewien problem – skutki uboczne. Z immunoterapią związany bywa rozwój zapalenia okrężnicy – badacze z Dana-Farber Cancer Institute i Harvard Medical School oceniali, czy zapobiegać takiemu problemowi może przyjmowanie przez chorych witaminy D.

Reklama

Naukowcy z wyżej wspomnianych ośrodków zainteresowali się właśnie witaminą D ze względu na opublikowane w przeszłości doniesienia, że substancja ta może mieć korzystny wpływ u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi czy zapalnymi schorzeniami jelit. Do przeprowadzenia swoich analiz wykorzystali oni dane dotyczące 213 pacjentów z czerniakiem leczonych z wykorzystaniem immunoterapii w latach 2011-2017.

Ostatecznie okazało się, że zapalenie okrężnicy wystąpiło u 17% chorych na czerniaka, witaminę D – jeszcze przed rozpoczęciem immunoterapii – przyjmowało zaś 31% pacjentów. Po przeanalizowaniu dostępnych danych naukowcy zaobserwowali, że suplementacja witaminy D zmniejszała ryzyko wystąpienia powikłania immunoterapii w postaci zapalenia okrężnicy o od 54 do 65%.

Nieznane są niestety przyczyny występowania zapalenia okrężnicy w następstwie immunoterapii – obecnie zasadniejsze wydają się zresztą prace nad metodami zapobiegania takiemu problemowi. W tej chwili trudno mówić o tym, by suplementacja witaminy D przed immunoterapią stała się rutyną – konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań dotyczących chociażby tego, jakie dawki tej substancji mają działanie protekcyjne i są jednocześnie bezpieczne dla chorych. Z całą jednak pewnością doniesienia amerykańskich badaczy można uznać nie tylko za intrygujące, ale i obiecujące – stanowią one w końcu kolejny krok do ograniczenia skutków ubocznych leczenia onkologicznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze