Zaloguj
Reklama

Dieta w czasie chemioterapii: suchość w jamie ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Leczenie raka
Fot. shutterstock
Leczenie raka
(4)
Reklama

Suchość w jamie ustnej jako jeden z objawów niepożądanych leczenia przeciwnowotworowego może doprowadzić do dalszych powikłań (zapalenie jamy ustnej, które może nawet wymagać podawania narkotycznych leków przeciwbólowych). Dlatego tak ważne jest wprowadzenie zabiegów profilaktycznych już na etapie suchości w jamie ustnej.

Objawy i przebieg suchości jamy ustnej podczas chemioterapii

Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej

Chemioterapia przeciwnowotworowa jest leczeniem toksycznym z dużą ilością działań niepożądanych. Jednym z nich jest suchość w ustach. Jest to objaw o tyle nieprzyjemny, że powoduje również trudności w spożywaniu pokarmów, w przełykaniu.

Rozwiązaniem może być przygotowywanie potraw z dodatkiem lekkostrawnych sosów, rozdrabnianie pokarmów (puree), przyjmowanie dużej ilości płynów - w trakcie posiłków i po posiłkach. Dobrym rozwiązaniem jest również żucie gumy czy ssanie cukierków, lizaków.

Pobudzanie śliny wywołują również cierpkie napoje (jak lemoniada), ale nie są tolerowane przez wielu chorych. Zmniejszone wydzielanie śliny może doprowadzić do problemów stomatologicznych, dlatego należy w tym czasie szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć suchość jamy ustnej podczas chemioterapii

Jeżeli uskarżasz się na suchość śluzówki jamy ustnej pij dużo płynów lub żuj gumę. Gdy takie zabiegi nie pomagają i w jamie ustnej pojawia się zaczerwienienie, owrzodzenie czy nadżerka - zgłoś się do lekarza.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze