Zaloguj
Reklama

Wirus, który leczy guza mózgu?

Diagnoza
Fot. medforum
Diagnoza
(0)

Glejaki zaliczane są do grupy najgroźniejszych występujących u ludzi nowotworów – nawet przy wczesnym podjęciu leczenia rokowania chorych na ten nowotwór nie są pomyślne. Z tego też właśnie powodu uczeni wciąż poszukują nowych metod leczenia glejaka – ostatnie doniesienia są dość intrygujące, okazuje się bowiem, że w walce z tym nowotworem może pomóc… wirus Zika.

Reklama

Różne są poglądy na temat tego, dlaczego leczenie glejaków mózgu nie daje oczekiwanych efektów – jedną z teorii jest ta, według której u osób leczonych pozostają pozostałości tkanki guza w postaci swoistych komórek macierzystych (w skrócie, pochodzącym od ang. glioblastoma stem cells, określanych jako GSCs). Uczeni ze Stanów Zjednoczonych i Chin postanowili bliżej przyjrzeć się właśnie tym komórkom, widząc w nich możliwość stworzenia nowej metody leczenia glejaka.

W opracowaniu potencjalnej nowej terapii pomogły wcześniejsze obserwacje dotyczące wirusa Zika – otóż już wcześniej odnotowano, że patogen ten u ludzkich płodów zakaża przede wszystkich neuralne komórki progenitorowe. Wspomniane wcześniej GSCs wykazują z kolei pewne podobieństwo do komórek progenitorowych – to właśnie te podobieństwo przykuło uwagę badaczy i sprawiło, że wysunęli oni przypuszczenie, że wirus Zika może atakować nie tylko ludzkie komórki nerwowe, ale i komórki glejaka.

Aby móc w ogóle wykorzystać wirusa Zika w jakiejkolwiek terapii, uczeni najpierw postanowili opracować szczepionkę, w której skład wchodziłby atenuowany patogen. Testowano ją na myszach – po tym, gdy podano im szczepionkę do mózgu, nie obserwowano żadnych fizycznych zmian wynikających z obecności w ich organizmach wirusa Zika, nie stwierdzono również żadnych zmian w zachowaniu myszy.

Kolejny etap badań prowadzono na dwóch grupach gryzoni: pierwszej podawano (uzyskane od ludzi) komórki GSCs, drugim z kolei komórki GSCs wraz ze szczepionką. Zaobserwowano dość istotne różnice w obu grupach: otóż u tych gryzoni, którym podano komórki nowotworowe wraz ze szczepionką, rozwój glejaka był znacznie wolniejszy. Dodatkowo myszy te przeżywały zdecydowanie dłużej.

Uczeni zajmujący się szczepionką zawierającą wirusa Zika zakładają, że w przyszłości możliwe będzie podawanie tego preparatu pacjentom cierpiącym na glejaka i że będzie to prowadziło do znacznego zmniejszenia ryzyka nawrotu tej choroby poprzez likwidację komórek GSCs. Zanim taka metoda stanie się jednak dostępna, potrzebnych jest jeszcze wiele badań – pozostaje nam jedynie czekać na ich wyniki i mieć nadzieję, że rzeczywiście doczekamy się przełomu w leczeniu glejaka.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze