Zaloguj
Reklama

Typy nowotworów występujących najczęściej u dzieci

Autorzy: Izabela Kletke
Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(0)

Niestety choroba nowotworowa nie jest tylko domeną osób dorosłych. Tym najmniejszym z nas, którzy dopiero zaczynają swoje życie, również przychodzi stanąć do nierównej walki z bezwzględnym wrogiem, jakim jest rak.

Reklama

Dzieci, tak jak i dorośli, również chorują na raka, choć zdarza się to o wiele rzadziej. Statystyki podają, że te, pojawiające się u dzieci stanowią ok. 3% wszystkich występujących w populacji nowotworów. Typy raków, które najczęściej rozwijają się u naszych pociech, są jednak odmienne od tych, które trapią dorosłych.

Do najczęściej rozpoznawanych u maluchów nowotworów należą: białaczka (ok. 30%), nowotwór ośrodkowego układu nerwowego w tym mózgu (ok. 25%), Chłonia Hodgkina i nie-Hodgkina (ok. 8%), nerwiak płodowy (ok. 6%), nowotwór nerki zwany guzem Wilmsa (ok. 5%), mięsak (ok.3%), rak kości (ok.3%) oraz siatkówczak złośliwy (ok. 2%).

Pozytywna wiadomość jest taka, że skuteczność walki z nowotworami dziecięcymi wzrosła z 45% do 80%. Mimo to, raki wciąż pozostają drugą przyczyną zgonów dzieci w wieku powyżej niemowlęcym

Reklama
(0)
Komentarze