Zaloguj
Reklama

Terapia CAR-T nareszcie refundowana!

Białaczka u dziecka
Fot. medforum
Białaczka u dziecka
(0)

Terapia CAR-T często jedyna nadzieja dla małych pacjentów onkologicznych, od września znajdzie się na liście refundacyjnej publikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. O refundację ww. terapii ubiegano się od dłuższego czasu – nareszcie pojawiło się zielone światło a dostęp do terapii będzie ułatwiony.

 

Reklama

W marcu br. minął rok od pierwszego podania choremu dziecku z terenu Polski terapii CAR-T. Na chwilę obecną jedynie kilka ośrodków w kraju jest w stanie realizować procedurę podawania tej nowoczesnej terapii. Środki, z których finansowano leczenie pochodziły przede wszystkich ze zbiórek społecznych, prowadzonych w całym kraju. O potrzebie refundacji terapii CAR-T było głośno od dłuższego czasu – zabiegało o nią wielu lekarzy, naukowców ale również rodzin pacjentów onkologicznych. W połowie sierpnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, który ma wejść w życie pierwszego sierpnia br. Na liście znalazł się lek Kymriah, stosowany w terapii CAR-T.

Terapia CAR-T to nowoczesna metoda, wykorzystująca modyfikowane limfocyty T z tzw. chimerowym receptorem antygenowym. Ta nowatorska metoda opiera się na wykorzystaniu układu odpornościowego pacjenta, który jest pobudzany dzięki zmodyfikowanym genetycznie limfocytom T. Wskazania do stosowania terapii CAR-T obejmują chłoniaki i ostrą białaczkę limfatyczną.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze