Zaloguj
Reklama

Rezonans magnetyczny dla opolskiej onkologii

Autorzy: Krystyna Raczyńska
Układ nerwowy, mózg
Fot. Panthermedia
Układ nerwowy, mózg
(5)

W połowie sierpnia rozpoczęto budowę nowego pawilonu diagnostycznego dla Opolskiego Centrum Onkologii.

Reklama

W obiekcie zainstalowany zostanie rezonans magnetyczny (MRI), niezbędny w diagnostyce nowotworowej oraz w planowaniu leczenia w radioterapii.

Inwestycja jest realizowana ze środków Ministerstwa Zdrowia oraz własnych Opolskiego Centrum Onkologii. Koszt urządzenia wynosi ok. 5 mln zł, a budowy pawilonu - 1,5 mln zł.

- Posiadanie takiego urządzenia jest niezbędne w diagnostyce obrazowej na potrzeby leczenia onkologicznego, jak również w planowaniu leczenia w radioterapii - mówi dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Dzięki rezonansowi opolanie chorzy na raka będą mieć łatwiejszy dostęp do tego badania, co oznacza, że znacznie skróci się czas diagnostyki i planowania leczenia w radioterapii, tak bardzo istotne w leczeniu nowotworów.

Aparat jest dedykowany diagnostyce onkologicznej, a w szczególności diagnostyce raka piersi. Do tej pory tego typu badania zlecane były innym podmiotom na terenie Opola, oferującym nierzadko dość odległe terminy.

Wykonywanie rezonansu na miejscu, w Opolskim Centrum Onkologii, przyspieszy znacznie tempo diagnostyki a tym samym terapii. Dr Wojciech Redelbach dodaje, że będzie to jedyny w województwie podmiot publiczny, który wykonuje MRI piersi i biopsje pod rezonansem.
 

  

Wizualizacja autorstwa arch. Mariusza Sługockiego
 

Planowany czas zakończenia inwestycji (budowa obiektu oraz montaż urządzenia) to koniec lutego 2014 roku. Następne miesiące przeznaczone będą na odbiory techniczne, zarówno budynku, jak i samego urządzenia.

Zakłada się, że nowa Pracowni MRI pierwszych pacjentów przyjmie na badania na przełomie kwietnia i maja 2014 roku.

Ile badań wykonywanych będzie na nowym sprzęcie – trudno na razie powiedzieć, gdyż ich liczba będzie zależna od kontraktu z NFZ.

Reklama
(5)
Komentarze