Zaloguj
Reklama

Profilaktyka nowotworów skóry

Opalanie przy użyciu kremów z filtrami UVA i UVB
Fot. panthermedia
Opalanie przy użyciu kremów z filtrami UVA i UVB
(0)

Rak skóry jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w populacji ogólnej. Stanowi około 97% wszystkich nowotworów skóry i około 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęstszym nowotworem skóry jest rak podstawnokomórkowy. Ministerstwo Zdrowia przygotowało program profilaktyki nowotworów skóry. Do kogo jest on skierowany?

Reklama

Zachorowalność na raka skóry w Polsce wynosiła w 2017 roku ponad 7000 przypadków wśród kobiet i 6453 wśród u mężczyzn. Ten rodzaj nowotworu znajduje się na 3 miejscu pod względem częstości zachorowania na nowotwory złośliwe zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Jak uniknąć nowotworu skóry?

Jeśli chcesz uniknąć nowotworu, zaleca się:

  • unikać opalania się,
  • stosować przez cały rok kremów z filtrem (zwłaszcza latem, kiedy powinno się stosować na wszystkie odsłonięte części ciała emulsję z wysokim filtrem),
  • nie używać solariów,
  • kontrolować znamiona i pieprzyki samemu oraz u dermatologa,
  • stosować dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.

Osoby mające piegi i znamiona, jasną karnację, rude lub blond włosy, są bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka. Ryzyko wystąpienia tego nowotworu zwiększa się, jeśli na czerniaka chorował bliski członek rodziny, a także u osób, które przyjmują leki immunosupresyjne.

Należy uważać na wszelkie zmiany zachodzące na znamionach i pieprzykach. Niepokojąca może okazać się zmiana zabarwienia (szczególnie na ciemniejsze lub niejednolite) oraz wielkości i kształtu znamienia. Wszelkie zmiany lub pojawienie się nowych znamion o powyższych cechach należy zgłosić do lekarza.

Dla osób szczególnie narażonych na wystąpienie nowotworu skóry powstał program: ABCDE samokontroli znamion – ogólnopolski program profilaktyki nowotworów skóry.

Do kogo jest skierowany program profilaktyki nowotworów skóry?

Program ten jest skierowany do osób, które:

  • mają 50-64 lata,
  • mają ponad 65 lat i są wciąż aktywny zawodowo,
  • mają między 15-49 lat, a lekarz stwierdził u nich niepokojące zmiany skórne.

W zakresie samej edukacji grupą docelową są osoby aktywne zawodowo.

W ramach programu można otrzymać konsultacja u lekarza POZ. W razie potrzeby lekarz skieruje Cię na:

  • badanie dermatoskopowe wraz z konsultacją lekarza specjalisty lub
  • badanie wideodermatoskopowe wraz z konsultacją lekarza specjalisty.

Program będzie realizowany w placówkach POZ. Obecnie trwa nabór tych placówek. Listy placówek są (lub dopiero będą) publikowane na stronach ośrodków odpowiedzialnych za program w poszczególnych województwach. Systematycznie powiększają się w miarę zgłaszania się kolejnych gabinetów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze