Zaloguj
Reklama

Płodność u pacjentek leczonych z powodu nowotworów jajników wywodzących się z komórek rozrodczych.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Płodność u pacjentek leczonych z powodu nowotworów jajników wywodzących się z komórek rozrodczych.
Fot. Pantherstock
(0)

Pacjentki z nowotworem jajników wywodzącym się z komórek rozrodczych leczone chemioterapią opartą o związki platyny i operacją zachowującą płodność mogą zachować funkcje menstruacyjne i zdolność do posiadania potomstwa.

Reklama

Według autorów (University of Texas M.D. Anderson Cancer Center and Gynecologic Oncology Group) nowego badania prospektywnego, opublikowanego w Journal of Clinical Oncology  wyleczone pacjentki pomimo obaw dotyczących planowania rodziny i obaw o ich funkcje seksualne, częściej w porównaniu do zdrowych kobiet były zaangażowane w silne i pozytywne związki partnerskie.

Zgodnie z prognozowaniem The American Cancer Society w 2007 roku u 22430 kobiet został zdiagnozowany rak jajnika, a szacunkowo 15280 kobiet z tej grupy umrze z powodu choroby. Nowotwór komórek rozrodczych stanowi 5% wszystkich diagnoz raka jajników – donosi profesor David Gershenson z Department of Gynecologic Oncology, główny autor badania.

Istnieje duże zainteresowanie dotyczące tematu płodności odnoszącego się do kobiet wyleczonych z raka jajników wywodzącego się z komórek rozrodczych. Rak ten jest rzadko spotykany, jednakże najczęściej występuje u kobiet młodych i nastolatek - przeciętny wiek kobiet z diagnozą raka komórek rozrodczych obejmuje wiek nastoletni. Guzy tego typu są agresywne i złośliwe, ale wykazują tendencję do zajmowania tylko jednego jajnika.

„Przed latami 70-tymi nie było skutecznej terapii raka jajników wywodzącego się z komórek rozrodczych i wskaźniki śmiertelności dla tej choroby były bardzo wysokie. Jednakże wprowadzenie kombinowanej chemioterapii opartej o związki platyny spowodowało znaczące podwyższenie wskaźników przeżywalności, a obecnie wskaźniki wyleczeń są dla niektórych przypadków bliskie nawet 100%.”- mówi dr Greshenson.

W badaniu zebrano 132 pacjentki wyleczone z raka jajników wywodzącego się z komórek rozrodczych. Każda z pacjentek przeszła chemioterapię kombinowaną opartą o związki oraz operację. W grupie kontrolnej zebrano 137 zdrowych kobiet.

W obu grupach przeprowadzono ankietę, a następnie grupy dobrano pod względem wieku, rasy i wykształcenia.

U 71 z 132 wyleczonych pacjentek przeprowadzono, jako część terapii, operację zachowującą płodność. Z tej grupy 71 kobiet 62 pacjentki(87%) po operacji i terapii nadal miesiączkowały, a 24 urodziły 37 dzieci.

Mediana wieku pacjentek wynosiła 35,5 lat.

Wyniki badania ujawniły, iż pacjentki wyleczone wykazywały znamiennie większe obawy dotyczące planowania potomstwa i doświadczały mniejszej satysfakcji i narzekały na większy dyskomfort związany z życiem seksualnym w porównaniu do grupy kontrolnej.

„Wyniki naszego badania mogą być wykorzystane przez lekarzy onkologów i terapeutów do lepszego poradnictwa dla pacjentek i ich rodzin” - uważa dr Gershenson.

Autorzy pracy podkreślili również ważność operacji zachowujących płodność i jakości ich wykonania przez zespół doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy ginekologów - onkologów posiadających wiedzę kliniczną na temat charakterystyki tego typu guzów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • University of Texas M. D. Anderson Cancer Center

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze