Zaloguj
Reklama

Nowy cel terapeutyczny w leczeniu raka trzustki

Układ trawienny
Fot. panthermedia
Układ trawienny
(2)

Rak trzustki zaliczany jest do grupy najgroźniejszych nowotworów złośliwych – rokowania osób, które na niego zachorują, są zwykle wyjątkowo niepomyślne. Taka właśnie sytuacja motywuje naukowców do tego, by wciąż poszukiwać nowych możliwości leczenia tego schorzenia. Ciekawe doniesienia prezentują specjaliści z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston – informują oni, że poprawiać rokowania chorych mogą oddziaływania terapeutyczne skierowane ku proteinie produkowanej przez tkankę stromalną raka trzustki.

Reklama

Rokowania w przypadku raka trzustki zdecydowanie trudno uznać za pomyślne – szacuje się, że 5-letnie przeżycie wśród wszystkich osób leczonych z powodu tego nowotworu odnotowuje się u mniej niż 10% z nich. Ta właśnie sytuacja sprawia, że poszukiwane są kolejne metody leczenia tego schorzenia – potencjalną proponują uczeni z Houston.

Amerykańscy specjaliści swoje analizy prowadzili na tkance stromalnej raka trzustki. Skupili się oni właśnie na niej, ponieważ zaobserwowali, że potencjalnie ten właśnie element guzów może mieć dla nich protekcyjny wpływ, wspierając rozwój raka. Szczególną uwagę uczeni skierowali ku produkowanej przez tkankę stromalną proteinie, którą w skrócie określa się jako DKK3. Substancja ta może nie tylko wpływać stymulująco na rozwój komórek rakowych, ale i promować tworzenie się przerzutów oraz mieć znaczenie w powstawaniu oporności raka trzustki na leczenie.

Uczeni z Houston postanowili opracować przeciwciało skierowane przeciwko DKK3. Później badania prowadzili oni na myszach – okazało się, że dzięki immunoglobulinie możliwe było spowolnienie wzrostu raka trzustki, ale i wydłużenie życia gryzoni chorujących na ten nowotwór.

Odkrycia uczonych stanowią z pewnością dopiero pewien wstęp, mogą się jednak one stać niedługo bardzo znaczące. Okazuje się bowiem, że nawet aż 2/3 spośród wszystkich osób, które mają raka trzustki, ma umiarkowane do wysokich poziomy proteiny DKK3. Oprócz tego chorzy z guzem trzustki – w porównaniu do osób zdrowych – miewają nawet 4,5-krotnie wyższe poziomy DKK3 w organizmie. Z tego właśnie powodu oddziaływania terapeutyczne skierowane ku tej proteinie – w połączeniu z immuno- lub chemioterapią – mogą w przyszłości odegrać ważną rolę w leczeniu pacjentów cierpiących na raka trzustki.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze