Zaloguj
Reklama

Nowotwory gruczołu sutkowego

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Samobadanie piersi
Fot. Panthermedia
Samobadanie piersi
(0)

Liczba kobiet cierpiących na raka gruczołowego ciągle rośnie. Zachorowalność wynosi obecnie około 17%.

Reklama

Nowotwór rzadko pojawia się przed 25 rokiem życia, a częstość występowania rośnie z wiekiem. Większym ryzykiem wystąpienia raka gruczołu sutkowego obciążone są kobiety, których matka lub babka chorowały na ten nowotwór.

Częściej chorują kobiety powyżej 45-50 roku życia, zwłaszcza te, o wysokim statusie socjo-ekonomicznym.

Do czynników ryzyka należą również:

  • wczesna pierwsza miesiączka,
  • poronienia,
  • pierwsza ciąża po 35. roku życia
  • późna menopauza.

Niekorzystny wpływ ma dieta bogata w cukry, tłuszcze oraz alkohol. Antykoncepcja hormonalna nieznacznie zwiększa ryzyko.

Dodatkowo wpływ mają czynniki środowiskowe oraz hormonalna terapia zastępcza. Postacie przedinwazyjne nie ujawniają się klinicznie. Sygnałem ostrzegawczym są zwapnienia w obrazie mammograficznym. Objawy zależne są od lokalizacji i wielkości gruczołów.

Symptomy charakterystyczne to wciągnięcie brodawki, obrzęk i zaczerwienienie, jednak ich występowanie nie jest regułą. Objaw „skórki pomarańczy” jest wyrazem zamknięcia naczyń chłonnych podskórnych. Przerzuty pojawiają się kolejno w węzłach chłonnych pachowych, pod- i nadobojczykowych oraz śródpiersia, szyjnych i drugiej połowy klatki piersiowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze