Leczenie dzieci z ostrą białaczką szpikową - nowe perspektywy

Cały czas trwają poszukiwania metod leczenia, które pozwoliłyby na wyleczenie dzieci z przewlekłą białaczką szpikową.
Do chwili obecnej trwają badania, które w przyszłości dałyby szanse wyleczonym pacjentom sprawnie i normalnie funkcjonować. W latach 70-tych XX wieku choroba ta była śmiertelna dla większości pacjentów.
Pierwszym przełomem w leczeniu było przeszczepienie szpiku od zdrowego dawcy, co przedłużało, a nawet ratowało na jakiś czas życie chorego. Pierwszym lekiem stosowanym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową był interferon alfa, który przedłużał życie chorego o około 5 lat.
Przełomem w leczeniu stało się włączenie w 2001 roku inhibitora kinazy tyrozynowej I generacji. Był to pierwszy lek celowany. Kolejnym przełomem w leczeniu, było włączenie inhibitora kinazy tyrozynowej II generacji. W chwili obecnej możliwe jest odstawienie leków, jednak pacjent musi regularnie badać materiał biologiczny (krew) i znajdować się pod stałą opieką lekarską.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.researchgate.net/profile/Carmen_Lozzio/publication/22971313_Human_chronic_myelogenous_leukemia_cell-line_with_positive_Philadelphia_chromosome/links/53d6a5450cf228d363ea7aae.pdf
- www.bloodjournal.org/content/bloodjournal/76/12/2462.full.pdf?sso-checked=true
- annals.org/article.aspx?articleid=701497