Zaloguj
Reklama

Jaki kaszel sugerować może raka płuc?

Wpływ palenia papierosów na płuca
Fot. pantherstock
Wpływ palenia papierosów na płuca
(4)

Jednym z możliwych objawów raka płuc jest kaszel. Doskonale jednak wiadomo, że dolegliwość ta miewa różny charakter i z tego powodu niejedna osoba zastanawia się, jakiego rodzaju kaszel sugerować może nowotwór. Nie istnieją jednoznaczne cechy kaszlu, które wprost świadczyłyby o raku – sugerować chorobę mogą jednak pojawiające się wraz z nim, innego jeszcze rodzaju objawy.

Reklama

Kaszel to objaw bardzo niespecyficzny i tak jak może on pojawiać się w przebiegu różnorakich infekcji, refluksu żołądkowo-przełykowego czy astmy, tak i jego przyczyną może być rak płuc. Jak to wspomniano już wcześniej, nie sposób wymienić cech kaszlu, które jednoznacznie wskazywałyby na nowotwór – pewne jednak problemy sugerują konieczność przeprowadzenia odpowiednich badań.

Za niepokojący można uznać z pewnością kaszel, który nie przemija pomimo upływu czasu, ale i taki, który stopniowo ma coraz większe nasilenie. Zwracać uwagę powinno także odpluwanie krwi czy zabarwionej na czerwonawo-brązowo wydzieliny. Kaszlu nie wolno bagatelizować również wtedy, kiedy towarzyszą mu uczucie duszności i świsty oraz w sytuacji, gdy zmienia on nagle swój charakter (powinno to być alarmujące szczególnie w przypadku tych osób, które palą papierosy).

Sam kaszel to jednak zazwyczaj niejedyny objaw raka płuc – sugerować chorobę mogą i innego jeszcze rodzaju dolegliwości. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na znaczny, niezamierzony spadek masy ciała, nasilone poczucie zmęczenia, spadek apetytu czy pogorszenie tolerancji wysiłku.

Tak jak kaszel niekoniecznie musi być objawem raka płuc, tak wtedy, gdy pomimo upływu czasu problem nie ustępuje, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem. W leczeniu nowotworów płuc bardzo bowiem istotny jest czas – im szybciej choroba zostanie rozpoznana i wcześniej rozpoczęte zostanie jej leczenie, tym rokowania pacjenta są zazwyczaj lepsze.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze