Zaloguj
Reklama

Jak długo trwa chemioterapia?

Kobieta w trakcie chemioterapii
Fot. Shutterstock
Kobieta w trakcie chemioterapii
(2)

Chemioterapia to jeden ze sposobów walki z różnego rodzaju nowotworami. Polega na stosowaniu leków cytostatycznych w celu zniszczenia komórek rakowych lub powstrzymania ich przed rozprzestrzenianiem się. Jak długo trwa leczenie chemioterapią?

Reklama

Specjaliści onkologiczni stosują zazwyczaj chemię w cyklach, a każdy z nich zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju nowotworu, reakcji organizmu na tę metodę leczenia czy rodzaju zastosowanego leku. Pierwsze efekty chemioterapii zaczynają pojawiać się w momencie, gdy leki dotrą do komórek rakowych. Na tę chwilę nie ma jednak dokładnych badań, które precyzują czas trwania tego procesu.

Pojedynczy cykl chemioterapii obejmuje zwykle od czterech do ośmiu razy podania leków, jednak o długości jednego cyklu zawsze decyduje lekarz onkolog. Leki stosowane w trakcie leczenia zabijają komórki rakowe, robiąc to samo z nowymi, zdrowymi komórkami. Stosowanie chemii w seriach umożliwia lekom skuteczne zabijanie komórek rakowych, jednocześnie dając czas organizmowi na uzupełnienie zdrowych komórek, które zostały zniszczone podczas cyklu leczenia.

Wyniszczanie zdrowych komórek w organizmie to jeden ze skutków ubocznych chemioterapii. Pacjent powinien porozmawiać z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania porady, w jaki sposób radzić sobie efektami niepożądanymi.

Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania chemioterapii należy m.in.:

  • Zmęczenie
  • Nudności
  • Brak apetytu
  • Wypadanie włosów
  • Spadek wagi
  • Rany pojawiające się na gardle lub ustach czy języku
  • Podatność na powstawanie siniaków
  • Znaczny spadek odporności

Onkolog podczas wizyty powinien przekazać, czego pacjent będzie mógł się spodziewać po pierwszej dawce, a następnie po pierwszym cyklu. Pojawianie się skutków niepożądanych czy ich siła w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba oraz od rodzaju przepisanej przez lekarza chemii i sposobu jej podawania.

Chory może otrzymać leki chemioterapeutyczne samodzielnie lub w połączeniu z innymi chemioterapeutykami.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze