Zaloguj
Reklama

Gamma Knife i Cyber Knife – nowoczesny sposób na nowotwory

Autorzy: Izabela Kletke
Skalpel, nożyczki
Fot. ojoimages
Skalpel, nożyczki
(4)

Leczenie chirurgiczne lub klasyczna radioterapia od długiego już czasu są metodami powszechnie stosowanymi w leczeniu guzów. Od niedawna do tego grona skutecznych środków walki z niektórymi nowotworami możemy zaliczyć również nóż gamma (Gamma Knife) oraz nóż cybernetyczny (Cyber Knife).

Reklama
Jak wiele stosowanych w medycynie metod leczenia, tak operacje jak i radioterapia niosą ze sobą nieocenione zalety, ale też i wady. Decydując się na nie, zawsze trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia powikłań lub skutków ubocznych. Wobec takiego stanu rzeczy, wyjątkowo wartościowym osiągnięciem okazuje się zbudowanie Gamma Knife oraz Cyber Knife, służących do wykonywania szczególnego rodzaju zabiegów radioterapeutycznych.
 
Radiochirurgia stereotaktyczna, to stosunkowo nowa gałąź medycyny, która zajmuje się leczeniem guzów dobrze odgraniczonych od prawidłowej tkanki. Zabiegi wykonywane w ramach takiej terapii polegają na wycelowaniu bezpośrednio w guza jednej lub kilku (mówimy wtedy o radioterapii stereotaktycznej frakcjonowanej) silnych dawek (frakcji) promieniowania.
 
Wyższość radiochirurgii stereotaktycznej nad tradycyjną radioterapią polega przede wszystkim na fakcie, że w jej wyniku napromieniowany zostaje niemalże jedynie sam guz z minimalnym tylko obszarem błędu, czyli poddania promieniowaniu zdrowych otaczających tkanek. Poza tym, dzięki temu osiągnięciu, dawka podawana tą metodą może być kilkukrotnie większa niż ta używana w klasycznej radioterapii.
 
Jeśli chodzi o porównanie radiochirurgii stereotaktycznej z samym zabiegiem chirurgicznym, to oczywistą zaletą tego pierwszego jest zminimalizowanie lub zupełne odrzucenie konieczności naruszenia ciągłości tkanek, a jednocześnie wielu związanych z tym elementów, takich jak komplikacje wynikające z narkozy, ryzyko zakażeń, trudne gojenie się ran czy nawet sam ból pooperacyjny.
 
Nieocenioną zaletą tak Gamma Knife jak i Cyber Knife jest możliwość dotarcia do guzów trudno dostępnych chirurgicznie lub wręcz niemożliwych do operacji. Dzięki najnowszej technologii pojedyncze wiązki promieniowania wysyłane z różnych stron przez specjalne kolimatory ogniskowane są w obszarze zmienionego chorobowo miejsca nie uszkadzając jednocześnie tkanek przez które przechodzą po drodze. Dzieje się tak dzięki temu, że energia wszystkich promieni sumuje się dopiero w określonym na drodze obliczeń miejscu, powodując zniszczenie tylko zmiany nowotworowej. Ciekawą nowinką może okazać się fakt, że np. Gamma Knife Perfexion dysponuje aż 192 źródłami promieniowania.
 
      
fot.ojoimages
 
Czym zatem różnią się oba rewelacyjne przyrządy?
 
Pierwszą różnicą między oboma sprzętami jest oczywiście rodzaj promieniowania, na podstawie którego pracują. Nóż Gamma działa na zasadzie emisji promieni Gamma, których źródłem jest promieniotwórczy kobalt, natomiast Nóż Cybernetyczny wykorzystuje do pracy promieniowanie fotonowe.
 
Druga ważniejsza, jak się wydaje dla pacjenta, różnica polega na obszarach, które można naświetlać za pomocą wyżej wymienionych narzędzi. Gamma Knife przeznaczony jest zasadniczo tylko do leczenia zmian w obrębie mózgu oraz górnego odcinka kręgosłupa szyjnego do 4 kręgu. Większe możliwości daje natomiast Cyber Knife, który śledząc stale ruchy ciała pacjenta jest w stanie dokonywać korekty położenia guza, który jest celem naświetlania. Dzięki temu poza zmianami ulokowanymi w głowie możliwe jest również naświetlanie organów podlegających naturalnym ruchom oddechowym takich jak np. płuca, wątroba czy guzy mieszczące się w kręgosłupie.
 
W kwestii dokładności Cyber Knife osiąga wyniki rzędu 0,05 mm, prze co wykazuje pewną wyższość nad Gamma Knife, którego czułość jest obliczana na 0,3 mm.
 
Obie metody leczenia są natomiast możliwe do rozważanie tylko w przypadku zmian, które nie są większe niż 3,5 cm z uwagi na możliwe komplikacje popromienne.
 
Z uwagi na niewątpliwe zalety Noża Gamma i Cybernetycznego, metody te stają się coraz łatwiej dostępne dla pacjentów, którzy ze swojej strony są coraz częściej skłonni zaufać nowoczesnej technice.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze