Zaloguj
Reklama

Czy mikroskopia RCM pomaga w diagnostyce zmian skórnych?

Autorzy: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Konsultacje lekarskie
Fot. iStock
Konsultacje lekarskie
(5)

Mikroskopia RCM (Reflectance Confocal Microscopy), czyli tak zwana mikroskopia konfokalna to nieinwazyjne badanie skóry.

Reklama

Zastosowanie takiej metody daje możliwość wczesnego wykrycia czerniaka. Jest to badanie proste i szybkie co jest jego niewątpliwą zaletą. Dzięki tej metodzie można zbadać również zmiany skórne na obszarach kosmetycznie wrażliwych (pozwala wykryć złośliwe plamy soczewicowate na twarzy).

Ponadto można stwierdzić brak cech zmian melanocytowych czy obecność wybrzuszenia naskórka, wgłębienia wypełnionego keratyną i jasno zabarwionych torbieli rogowaciejących. Wszystkie te cechy pomagają zróżnicować problematyczne zmiany skórne.

W przypadku brodawek łojotokowych niekiedy trudno jest je klinicznie i dermoskopowo odróżnić od nowotworów złośliwych. Mikroskopia konfokalna pomaga uniknąć zalecanej w tych przypadkach biopsji.

Szerokie zastosowanie tej metody i możliwość jej połączenia z obrazem klinicznym i dermoskopią w nieinwazyjnej diagnostyce zmian skórnych jest bardzo obiecująca.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Segura S i wsp.: Development of a two-step method for the diagnosis of melanoma by reflectance confocal microscopy; J Am Acad Dermatol. 2009 Apr 28
    Aleksander Witkowski, CX News nr 4/46/2013

Reklama
(5)
Komentarze