Zaloguj
Reklama

Czescy lekarze stworzyli unikalną metodę leczenia nowotworów u dzieci

Dziecko chorujące na białaczkę
Fot. medforum
Dziecko chorujące na białaczkę
(0)

Lekarze i naukowcy z Brna (Republika Czeska) ponad 10 lat temu rozpoczęli unikalny projekt leczenia nowotworów u dzieci, których nie udało się wyleczyć żadną dotąd znaną metodą. Badania, których wynikiem jest eksperymentalna szczepionka przeciwnowotworowa z komórek własnych pacjenta, przyciągają teraz zainteresowanie zarówno w Europie, jak i na całym świecie.

Reklama

Dla jednej piątej małych pacjentów nie było sposobu leczenia, ponieważ dotychczasowe metody nie dawały żadnych długotrwałych efektów, dlatego lekarze z Brna wraz z kilkoma naukowcami zaczęli szukać nowych opcji leczenia.

Wszystko jest niezwykle skomplikowane. Testy, weryfikacja, a następnie zmieniło się prawodawstwo, więc musieliśmy praktycznie wrócić do początku i zacząć robić wszystko w znacznie trudniejszych warunkach – mówi Jaroslav Štěrba, kierownik Kliniki Onkologii Dziecięcej w szpitalu w Brnie.

Lek z własnych komórek

Pomimo złożonych przepisów eksperci z Brna zaproponowali nową szczepionkę już na początku 2016 roku, która wykorzystuje komórki własne pacjenta. Celem produktu jest zwiększenie odporności pacjenta, aby mógł on sam walczyć z nowotworem. Ma ona również za zadanie usunąć białe krwinki i część guza. Wynikiem jest szczepionka zawierająca tak zwane komórki dendrytyczne o specjalnych właściwościach.

Nadzieja na całkowite wyleczenie nowotworu

Pierwszym pacjentem, który wypróbował nową szczepionkę, jest 12-letnia dziewczynka zmagająca się niebezpiecznym mięsakiem Ewinga, z którym walczy od 7 lat.

W sumie 15 dzieci z bardzo zaawansowaną fazą choroby otrzymało szczepionkę przeciwnowotworową, a jedna trzecia doznała poprawy stanu zdrowia – mówi Jaroslav Štěrba.

Republika Czeska stawia na tańsze leki biologiczne na guzy. Dzięki niższej cenie dostępne są one dla większej liczby pacjentów.

Możliwość leczenia za pomocą szczepionki przeciwnowotworowej jest oferowana tylko pewnym pacjentom wysokiego ryzyka – mówi Štěrba. Program obejmuje obecnie 36 dzieci.

Štěrba zauważa również, że immunoterapia, która na pierwszy rzut oka przypomina same rutynowe szczepienia, nie wystarczy do wyleczenia i musi być częścią standardowego leczenia raka, które obejmuje stosowanie chemioterapii, radioterapii i chirurgii.

Koszty szczepionki

Przeciwnowotworowa szczepionka, która ma za zadanie nie tylko niszczyć guzy, ale również chronić przed nawrotem choroby, to koszt około 50 milionów koron (ok. 8,4 mln złotych). Dwie trzecie tej kwoty pochodzą od ministerstwa szkolnictwa, pozostała część od resortu zdrowia i fundacji dziecięcej onkologii.

Osiągnięcia lekarzy z Brna przyciągają uwagę w Europie i na świecie.

Obecne bardzo obiecujące wyniki pozwalają nam na przygotowanie kolejnej fazy badań klinicznych, lek będzie oferowany dzieciom na wcześniejszym etapie choroby. Mamy nadzieję, że odsetek dzieci leczonych z powodzeniem znacznie wzrośnie – podsumował Jaroslav Štěrba.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze