Zaloguj
Reklama

Badania krwi a szacowanie charakteru guzków w płucach

Płuca
Fot. Panthermedia
Płuca
(0)

U pacjentów – nierzadko przypadkowo – wykrywane mogą być różne guzki. Szczególny lęk wzbudzają te guzki, które pojawiają się w obrębie płuc – w końcu może to być nawet nowotwór. W różnicowaniu zmian łagodnych od złośliwych wykorzystuje się zwykle metody inwazyjne, takie jak np. biopsja. Czasem jednak często orzec, czy rzeczywiście biopsja jest konieczna – ułatwić podejmowanie tej decyzji może w przyszłości badanie markerów we krwi, nad którym pracują uczeni z Medical University of South Carolina w Charleston.

Reklama

Odróżnianie łagodnych od złośliwych guzków w płucach jest bardzo ważne – w końcu zmiany złośliwe wymagają zazwyczaj natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. W celu dokonania tego oceny u chorych z jakimś guzkiem płuca wykonywane mogą być biopsje. Jak zasadniczo każda ingerencja medyczna, również i one mogą dawać pewne powikłania. To właśnie przez ich ryzyko czasami lekarze dokładnie analizują, czy rzeczywiście biopsja jest bezwzględnie konieczna.

Tym, w jaki sposób można by nieinwazyjnie różnicować łagodne od złośliwych guzków w płucach, zajmował się zespół amerykańskich badaczy, którymi kierował Gerard Silvestri. Naukowcy interesowali się 2 markerami – białkami LG3BP i C163A – których stężenia można oznaczyć po pobraniu od pacjenta krwi.

Zasadniczo test miałby służyć do oceniania ryzyka, w jakim stopniu obecna u pacjenta (mającego niskie lub umiarkowane ryzyko nowotworu płuc) zmiana w płucach może mieć złośliwy charakter. Ostatecznie okazało się, że jeżeli wyniki badań markerów we krwi były ujemne, a do tego pacjent miał ogólne ryzyko raka płuc nieprzekraczające 50%, to wtedy ryzyko, że istniejąca u niego zmiana jest złośliwa, było stosunkowo niskie. Badacze zaobserwowali nawet, że skuteczność oznaczania wybranych markerów we krwi w wykluczaniu raka płuc sięga nawet 98%.

Omówiona metoda diagnostyczna może okazać się niezwykle wręcz przydatna, trzeba podkreślić jednak pewien aspekt, o którym wspominali i twórcy badania. Otóż nawet kiedy szanse na to, że guzek w płucach jest niezłośliwy, są bardzo duże, to wtedy pacjent i tak musi znajdować się pod stałą obserwacją lekarzy i konieczne jest przeprowadzanie u niego regularnych badań kontrolnych w celu wykluczenia, że zmiana w płucu zmieniła swój charakter.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze