Zaloguj
Reklama

Witaminy B17 - leczenie przeciwnowotworowe

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(3)
Witaminy B17 i walka z rakiem
Reklama

Choroby nowotworowe stanowią druga co do częstości przyczynę zgonów Polaków. Rozpoznanie nowotworu złośliwego diametralnie zmienia Zycie pacjenta. Wiąże się z niepokojem, lękiem oraz innymi negatywnymi uczuciami. Chory rozpoczynając leczenie chce uzyskać jak najlepsze efekty. Często jednak sięga po alternatywne metody leczenia mimo, że nie ma pewności co do ich skuteczności, a często wręcz mają one negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Jednym z przykładów może być witamina B17.

Witaminy B17 i walka z rakiem - Objawy i przebieg

Witamina B17, czyli amigdalina to jeden z preparatów, o który często pytają chorzy na nowotwory. Na wielu stronach internetowych przeczytać możemy o jej rzekomym pozytywnym wpływie i zwiększeniu szans na wyleczenie. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna.

Amigdalina to substancja, która w naturze występuje mi.n w pestkach niektórych roślin. Ich nadmierne spożycie jest bardzo niebezpieczne. W wyniku procesów zachodzących w ludzkim organizmie po ich przyjęciu uwalniany jest trujący cyjanowodór, będący silnie trująca substancją, która doprowadzić może nawet do śmierci.

Według przeprowadzonych kilka lat temu badań klinicznych witamina B17 nie powoduje zmniejszenia masy nowotworowej ani nie wydłuża życia chorych na nowotwory. W trakcie obserwacji odnotowano jednak kilka przypadków bardzo ciężkiego zatrucia. Z tego powodu jej przyjmowanie zostało zakazane prze FDA i przez Komisję Europejską.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek preparaty pomocnicze zawsze skonsultuj się z lekarzem, gdyż często jak w przypadku witaminy B17 nie przynoszą one korzyści, ale stanowić mogą zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Amigdalina – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
    Unproven methods of cancer management. Laetrile. „CA: A Cancer Journal for Clinicians”. 41 (3), s. 187–192, 1991. doi:10.3322/canjclin.41.3.187. PMID 1902140.
    Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012. Praca zbiorowa. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012;

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze