Zaloguj
Reklama

Uszkodzenie rentgenowskie skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zdjęcia z badań RTG
Fot. Shutterstock
Zdjęcia z badań RTG
(5)
Reklama

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż nasza skóra może zostać uszkodzona promieniami rentgenowskimi bądź promieniami radu. Są to promieniowania jonizujące, które w różnym stopniu, rozległości oraz z różnymi konsekwencjami uszkadzają skórę. Bardzo ważną rolę odgrywa także czas naświetlania oraz jego intensywność. Skóra na naszym ciele w jednych miejscach jest bardziej podatna na uszkodzenia promieniami jonizującymi w innych mniej.

Objawy i przebieg uszkodzenia rentgenowskiego skóry

Badania naukowe oraz obserwacje, pokazują, iż skóra, która przylega do kości jest o wiele bardziej narażona na działania różnego rodzaju szkodliwych czynników. Pod wpływem działania promieniowania jonizującego dochodzi do wielu zmian w skórze i jej uszkodzeń, np. uszkodzenia naczyń krwionośnych a także tkanki łącznej.

Odczyny uszkodzeń rentgenowskich dzieli się w chwili obecnej na trzy podstawowe stopnie zaawansowania:

  • I stopień, gdzie zmiany na skórze pojawiają się do dwóch tygodni od zadziałania szkodliwego czynnika. Na skórze pojawia się zaczerwienienie, rumień a z czasem jego barwa zmienia się na brązową i zaczyna się łuszczyć,
  • II stopień, to widoczne na skórze pęcherze oraz ciemno czerwone zmiany. Zmiany te są bardzo bolesne i wymagają długiego leczenia,
  • III stopień, jest najbardziej zaawansowanym. Na skórze widoczne są bardzo bolesne pęcherze, zaczerwienienie oraz obrzęki. Rany goją się nawet do kilku miesięcy.

Leczenie uszkodzenia rentgenowskiego skóry

Objawy uszkodzeń jonizujących w większości przypadków wymagają leczenia. Stosowane są różnego rodzaju maści oraz okłady. Podawane są także leki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach pacjent wymaga hospitalizacji.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze