Zaloguj
Reklama

Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Przyjaźń między kobietami
Fot. medforum
Przyjaźń między kobietami
(4)
Reklama

W Polsce jednym z głównych problemów onkologicznych jest rak szyjki macicy. W porównaniu chociażby do innych krajów europejskich gdzie spada liczba zgonów spowodowana tym rakiem, u nas nadal brakuje skutecznego programu przesiewowego. Dlatego należy podnosić świadomość społeczeństwa na temat raka szyjki macicy.

Objawy i przebieg raka szyjki macicy

Wśród najwcześniejszych objawów raka szyjki macicy należy wymienić:

  • krwawienia kontaktowe,
  • nieregularne krwawienia międzymiesiączkowe,
  • upławy.

Dopiero później pojawiają się:

  • bóle,
  • objawy dyzuryczne,
  • obrzęki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka szyjki macicy

Regularne badania ginekologiczne, obejmujące między innymi badanie cytologiczne powinno być wykonywane przez każdą kobietę, w wieku 25-60 lat co 3 lata. Takie postępowanie niejednokrotnie ratuje życie pacjentkom obciążoym onkologicznie. W raku szyjki macicy, w zależności od stopnia zaawansowania, stosuje się zabieg operacyjny, radioterapię, chemioterapię czy połączenie tych metod. Wyniki leczenia zależą głównie od zaawansowania nowotworu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 244-248

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze