Zaloguj
Reklama

Rak piersi w trakcie ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Badanie KTG
Fot. shutterstock
Badanie KTG
(4)
Reklama

Rak piersi w trakcie ciąży jest szczególnie problematyczny, gdyż często wymaga wyboru między życiem matki, a jeszcze nienarodzonym dzieckiem.

Objawy i przebieg raka piersi w trakcie ciąży

Rak piersi w trakcie ciąży cechuje się dużą dynamiką rozwoju. Rozpoznanie zwykle stawiane jest w stadium zaawansowanym. Dochodzi nie tylko do szybkiego, miejscowego wzrostu guza, ale i wczesnego przerzutowania do innych narządów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka piersi w trakcie ciąży

W trakcie ciąży kobieta regularnie odwiedza gabinet ginekologiczno-położniczy. Ważne jest aby lekarz w trakcie tych wizyt zwracał uwagę również na badanie piersi. U młodych kobiet przydatnym badaniem obrazowym jest badanie USG. Zmiana może wymagać weryfikacji histologicznej.

W raku piersi stosuje się głównie leczenie chirurgiczne oraz leczenie uzupełniające. Takie leczenie skojarzone musi być bardzo szybko włączone w przypadku raka piersi w ciąży. Jak jednak wspomniano istnieje tu problem natury etycznej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 225

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze