Zaloguj
Reklama

Rak piersi - amputacja piersi metodą Halsteda

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Skalpel, operacja
Fot. medforum
Skalpel, operacja
(3)
Rak piersi - amputacja piersi metodą Halsteda
Reklama

Podstawową zasadą leczenia chirurgicznego raka piersi jest zasada doszczętności onkologicznej. Nie zawsze jednak udaje się wyciąć jedynie guza, a trzeba postąpić bardziej radykalnie. Wśród stosowanych zabiegów radykalnych jest zmodyfikowana radykalna amputacja metodą Halsteda.

Rak piersi - amputacja piersi metodą Halsteda - Objawy i przebieg

Amputacja metodą Halsteda jest zabiegiem radykalnym, który stosowany jest rzadko (tylko w przypadku naciekania mięśnia piersiowego większego przez guz nowotworowy). Usuwa się gruczoł piersiowy z mięśniem piersiowym większym oraz węzłami chłonnymi pachowymi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Guza piersi nie udaje się wyciąć w sposób oszczędzający w przypadku dużego zaawansowania choroby. Dlatego tak ważne są:

  • regularne samobadanie piersi przez kobiety,
  • wizyty u ginekologa,
  • mammografia.

Pozwalają na wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 219

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze