Rak piersi - amputacja metodą Maddena

Pomimo tego, że rak piersi jest w Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, to zwykle zostaje wykryty w stadium zaawansowanym. Wówczas nie jest już możliwe miejscowe, oszczędzające usunięcie guza. Wśród stosowanych zabiegów radykalnych jest zmodyfikowana radykalna amputacja metodą Maddena.
Rak piersi - amputacja metodą Maddena - Objawy i przebieg
Amputacja metodą Maddena jest zabiegiem najczęściej wykonywanym w leczeniu raka piersi. Usuwana jest tutaj tkanka gruczołu piersiowego, powięź mięśnia piersiowego większego oraz węzły chłonne pachowe. W trakcie tego zabiegu przecina się mięsień piersiowy mniejszy, aby uzyskać lepszy dostęp do węzłów chłonnych. Wśród wskazań do tego zabiegu wymienia się: I i II stopień zaawansowania raka piersi, który nie nadaje się do leczenia oszczędzającego.
Nie można zastosować tej metody w przypadku guzów większych niż 5 cm, w towarzyszącym obrzęku ramienia, przy przerzutach odległych, przerzutach do węzłów chłonnych zamostkowych i przy występującym pakiecie węzłów chłonnych pachowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Wiele mówi się o badaniach przesiewowych, które pozwalają na wcześniejsze wykrycie nowotworu. Mimo to kobiety nie zawsze takie badania wykonują. Warto poszerzać świadomość społeczeństwa w tym temacie i kłaść duży nacisk również na wykonywanie samobadania piersi oraz regularne wizyty u ginekologa.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 218-219
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.