Zaloguj
Reklama

Rak jajnika  - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Kobieta z dolegliwościami bólowymi w czasie mięsiączki, termofor
Fot. Shutterstock
Kobieta z dolegliwościami bólowymi w czasie mięsiączki, termofor
(3)
Reklama

W Polsce rak jajnika znajduje się w pierwszej dziesiątce częstości występowania nowotworów złośliwych u kobiet. Charakteryzuje się dużą śmiertelnością ze względu na późne rozpoznawanie choroby.

Objawy i przebieg raka jajnika

Objawy raka jajnika są mało charakterystyczne. Praktycznie w 80% przypadków rozpoznanie stawiane jest, gdy nowotwór ma wysoki stopień zaawansowania. Rak jajnika we wczesnym stadium jest zwykle rozpoznawany przypadkowo (na przykład w trakcie zabiegu operacyjnego wykonywanego z innego powodu czy w trakcie badania ultrasonograficznego). Zaparcia, wzdęcia i bóle podbrzusza występują, gdy guz osiąga znaczne rozmiary.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka jajnika

W przypadku wystapienia wyzej wymienionych objawów należy udać się do lekarza rodzinnego. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wstępnej diagnostyki i wykluczenie poważniejszych stanów chorobowych. Regularne wizyty u ginekologa oraz badanie profilaktyczne jak USG pomagają w diagnostyce nowotworu. Szczególnie zalecane są u kobiet z grup ryzyka - na przykład u tych, u których występowały nowotwory układu rodnego w rodzinie (matka, siostra).

We wszystkich guzach jajnika pierwszym postępowaniem jest zabieg operacyjny. Jako uzupełnienie stosowana jest chemioterapia. Wyniki leczenia nie są zadowalające.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 244-248

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze