Zaloguj
Reklama

Nowotwory młodych kobiet - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Kobieta
Fot. Pantherstock
Kobieta
(3)
Reklama

W Polsce jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest rak piersi (według różnych źródeł zajmuje on pierwsze lub drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory). Poza najczęstszymi typami tego nowotworu należy wyróżnić szczególne jego postaci, które występują rzadko i wymagają indywidualnego podejścia. Rak piersi u kobiet do 35 roku życia należy do takich właśnie przypadków.

Objawy i przebieg nowotworów młodych kobiet

Rak piersi w młodym wieku, występujący u kobiet do 35 roku życia to około 3% przypadków raka piersi. Przebieg jest dynamiczny i generalnie młody wiek jest czynnikiem, który pogarsza nam rokowanie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nowotwory młodych kobiet

Każda zmiana stwierdzona przez pacjentkę w trakcie samobadania piersi powinna być zweryfikowana przez lekarza specjalistę. Samobadanie niejednokrotnie skutkuje wcześniejszym rozpoznaniem zmian nowotworowych i umożliwia skuteczniejsze ich leczenie. U młodych kobiet mammografia ma mniejsze znaczenie we wcześniejszym rozpoznaniu. Zaleca sie tutaj raczej badanie USG, które może być wykonane w gabinecie ginekologicznym.

Zmiany stwierdzone w tym badaniu wielokrotnie wymagają weryfikacji histologicznej. U młodych kobiet, ze względu na złe rokowanie konieczne jest stosowanie intensywnego leczenia uzupełniającego - najczęściej chemioterapii.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Onkologia, Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod redakcją Radzisława Kordka (Jassem, Jeziorski, Kornafel, Krzakowski, Pawlęga), wydanie trzecie, 2007, str. 225

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze