Zaloguj
Reklama

Markery nowotworowe - co to jest?

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Wyniki morfologii
Fot. Pantherstock
Wyniki morfologii
(5)
Reklama

Z roku na rok choroby nowotworowe stają się co raz powszechniejsze. Zbyt często wykrywane są na etapie, gdy nie ma już możliwości wyleczenia. Pojawia się zatem kwestia skonstruowania takich badań, które to obok prostoty metody umożliwiałby wczesna diagnostykę. Coraz częściej porusza się kwestie markerów nowotworowych. Czym one właściwie są?

Markery nowotworowe - Objawy i przebieg

Markery nowotworowe to substancje produkowane przez zmienione nowotworowo komórki, a ich stężenia można zbadać np. we krwi, czy innych płynach ustrojowych chorego. Niestety, ale część z nich może także być wydzielana przez normalne, zdrowe komórki organizmu (zwykle jednak nie osiągają wówczas tak wysokich poziomów jak w aktywnej chorobie nowotworowej), przez co obecnie nie ma doskonałych markerów nowotworowych.

Dodatkowo mają one także liczne inne wady np. ich prawidłowe stężenia w krwi mogą występować mimo zaawansowanej choroby nowotworowej. Z drugiej strony wzrost ich poziomu związany może być z procesem nienowotworowym np. palacze tytoniu mają zwykle wyższe wartości CEA niż osoby niepalące.  Nie we wszystkich chorobach nowotworowych istnieją charakterystyczne markery, zatem tylko u części chorych bada się ich stężenia, jak np. CEA w przebiegu raka jelita grubego czy też CA-125 u chorych na raka jajnika. Pamiętać należy także, że obecnie są one zbyt niedokładne by służyły do wykrywania choroby nowotworowej.Dziś odgrywają one pomocniczą rolę w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie czy wykrywaniu wznowy choroby.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku niepokojących objawów jak np. spadek masy ciał, stany podgorączkowe, krew w stolcu należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdecyduje o koniecznych badaniach diagnostycznych. Ocena stężenia markerów nowotworowych na własna rękę może wiązać się jedynie z niepotrzebnym niepokojem i zawsze wymaga konsultacji z  lekarzem, nawet gdy jest prawidłowy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Leczenie wspomagające w onkologii. Praktyczny przewodnik dla lekarzy. Redaktorzy serii: J.Jassem, M.Krzakowski, Redaktor wydania: R.Zaucha, ViaMedica, Gdańsk 2013;
    Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013
    Onkologia kliniczna Tom1 pod.red. M.Krzakowski; Wydawnictwo Borgis, warszawa 2006r.
    Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2012. Praca zbiorowa. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012;

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze