Zaloguj
Reklama

Flawonoidy a rak

Autorzy: Małgorzata Solecka - dietetyk, specjalista do spraw żywienia i edukacji pacjentów onkologicznych
Owoce
Fot. shutterstock
Owoce
(0)
Flawonoidy a rak
Reklama

Flawonoidy to grupa substancji powszechnie występujących w wielu produktach roślinnych. W chwili obecnej poznanych jest blisko 4000-5000 różnych związków flawinowych. Nadają one: żółte, czerwone, fioletowe i niebieskie barwy wielu owocom i warzywom. Znajdują się głównie w wierzchnich warstwach roślin i w liściach.

Flawonoidy a rak - Objawy i przebieg

Są odporne na działanie wysokiej temperatury. Jednak nie służy im długoterminowe przechowywanie, gdyż np. kilkumiesięczne przechowywanie jabłek, skutkuje obniżeniem zawartości flawonoidów blisko o 50%. Dlatego tak ważne, jest spożywanie ich w postaci surowej (o ile to możliwe) i najlepiej ze skórką (po wcześniejszym dokładnym obmyciu). Najbardziej znanymi flawonoidami są: katechiny oraz kwercetyna. Kwercetyna ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Flawonoidy znajdujące się w owocach i warzywach obniżają zachorowanie na raka: żołądka, jelita grubego oraz piersi. Katechiny natomiast występują głównie w herbacie (czarnej oraz zielonej) oraz w czerwonym winie i powstrzymują wzrost komórek nowotworowych oraz hamują angiogenezę.

Źródła w diecie:                                  

Wiśnie, śliwki, jagody, bakłażan, cebula, jarmuż, fasola zielona, jabłka, brokuły, czerwone winogrona, kabaczek.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • A.Flemmer.: Walcz z rakiem! Naturalne metody leczenia i przeciwdziałania nowotworom, wydawnictwo Esprit, Kraków 2014

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze