Zaloguj
Reklama

Chemioterapia w tabletkach

Autorzy: lek. Marta Janusiak
Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(3)
Reklama

Z roku na rok choroby nowotworowe stają się coraz powszechniejsze. Wzrasta ilość osób wyleczonych, jak i tych będących w trakcie terapii. Znaczny odsetek chorych chce prowadzić aktywny tryb życia i jak najmniej czasu spędzać w szpitalu. Stanowi to nie lada wyzwanie dla lekarzy i farmaceutów, by nowe leki nie tylko były efektywne, ale i jak najmniej wpływały na życie codzienne pacjentów.

Chemioterapia w tabletkach - Objawy i przebieg

Leczenie onkologiczne zmienia się dosłownie z dnia na dzień.  Chemioterapia nadal jednak kojarzy się większości chorych z kroplówkami i koniecznością przebywania w szpitalu. Od jakiegoś czasu istnieją cytostatyki (leki onkologiczne) w tabletkach, które przepisane przez lekarza mogą stanowić alternatywę dla leków podawanych dożylnie.

Można oczywiście  stosować je tylko u wybranej grupy chorych np. na raka jelita grubego, raka nerki czy raka piersi. Ostateczna decyzja co do wyboru charakteru terapii zależy od wielu czynników, a nie tylko lokalizacji choroby. Istnieją co prawda ogólne zalecenia co do sposobu postępowania, ale sposób leczenia wybierany jest indywidualnie dla poszczególnych chorych. Pacjent otrzymuje wskazówki co do sposobu przyjmowania leków od swojego lekarza prowadzącego.

Pamiętać należy, iż zmiana postaci stosowanego leku z podaży dożylnej na doustną nie zmienia jego toksyczności i wiąże się z podobnymi skutkami ubocznymi. Chemioterapia nadal pozostaje chemioterapią. Zdarza się, iż leczenie doustne wywołuje nawet więcej skutków ubocznych. Jest to jednak alternatywa możliwa do rozważenia w przypadku tych chorych, którzy np. mieszkających daleko od szpitala czy chcących pozostać aktywnymi zawodowo.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Decyzja taka musi być podjęta wspólnie z lekarzem, który wyjaśni dokładnie czy w konkretnej sytuacji istnieje leczenie doustne oraz poinformuje o zaletach i wadach takiego leczenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. Tom 1. Redakcja: M. Krzakowski, K.Warzocha; Via Medica 2013

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze