Zaloguj
Reklama

Ból w jamie ustnej podczas chemioterapii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska - Rutkowska
Afty
Fot. Panthermedia
Afty
(3)
Reklama

Zaczerwienienie, podrażnienie, a w cięższych przypadkach nawet owrzodzenie, nadżerki i krwawienie ze śluzówek jamy ustnej to jedno z powikłań chemioterapii. Ból, który temu towarzyszy jest przez wielu chorych opisywany jako nie do zniesienia, a przy tym powoduje poważne problemy.

Objawy i przebieg bólu w jamie ustnej podczas chemioterapii

Ogólne zasady prawidłowego żywienia w chorobie nowotworowej

Chemioterapia przeciwnowotworowa jest leczeniem toksycznym z dużą ilością działań niepożądanych. Jednym z nich jest bolesność w jamie ustnej i gardle. Takie zapalenie jamy ustnej jest ogromnie bolesne i potwierdzi to z pewnością każdy, kto miał kiedyś problem z aftami. W trakcie chemioterapii, u pacjentów z obniżoną odpornością zmiany zapalne mogą obejmować całą jamę ustną i schodzić przez gardło aż do przełyku.

W takich sytuacjach chorzy niejednokrotnie nie są w stanie przyjmować żadnych pokarmów i otrzymują narkotyczne środki przeciwbólowe. Pewnym rozwiązaniem może okazać się jednak spożywanie papkowatych pokarmów, potraw zimnych i o gładkiej strukturze. Odradzane są potrawy pikantne, gorące i chropowate. Niektórzy chorzy preferują spożywanie posiłków przez słomkę - wówczas pokarm omija bolesne zmiany w jamie ustnej i trafia od razu do gardła.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból w jamie ustnej podczas chemioterapii

W przypadku nasilonych zmian zapalnych w jamie ustnej może dojść do poważnego ograniczenia przyjmowania pokarmów i płynów tą drogą. Gdy tak się stanie należy udać się do lekarza po odpowiednie leczenie objawowe.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • DIETA A NOWOTWÓR; Opracowanie tekstu Urszula Stachowiak; na podstawie J. McKay, N. Hirano „Chemioterapia, radioterapia”, Cancer BackUp „Complementary therapies”

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze